Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Rakety létaly nad hvězdárnou

Rakety létaly nad hvězdárnou

Začalo to poutavým výkladem o vynálezu střelného prachu, předchůdkyních současných raket a prvních živých tvorech, kteří vzlétli do vesmíru.

A protože dnešní pořad pro rodiny s dětmi se jmenoval Cesta ke hvězdám, mohli si návštěvníci naší hvězdárny vyrobit z plastových lahví a lepenky vlastní raketu a vzápětí ji na zahradě z odpalovací rampy vypustit k nebi...

„Je to velice zvláštní pocit. Jsem zvědavý, jak to bude fungovat,“ přiznává Martin Juroška z Nového Jičína, jenž jednoduché kosmické plavidlo zhotovil se sedmiletým synem Davidem. Někteří „konstruktéři“ umístili na palubu své rakety list papíru se vzkazem. „Vložili jsme do ní obrázek domečku, který jsem sám namaloval,“ chlubí se pětiletý Vašek Strnadel ze Zlína. „Aby si ho otevřeli mimozemšťani ve vesmíru,“ dodává jeho o tři roky starší kamarád David Trčka z téhož města.

Rakety, částečně naplněné vodou a poháněné napumpovaným vzduchem, se vznesly i několik desítek metrů vysoko. „Viděl jsem, jak ta moje letěla. Snad se moc neporouchala, zkusím to ještě jednou,“ hrne se do další akce pětiletý Erik Zetek z Jarcové. Také David Juroška je s pokusem spokojený. „Je dobře, že raketa vůbec vzlétla, a myslím, že dobrý byl i pád. Seženu si pohon i startovací rampu a budu ji pouštět u nás na hřišti,“ plánuje chlapec.

Druhá série letů proběhla s využitím padákového systému, který ztlumil pád rakety a zvýšil šance na její opakované použití. „Po několika nezdařených pokusech jsme ho vyvinuli a na 3D tiskárně vytiskli v naší hvězdárně,“ prozrazuje odborný pracovník Tomáš Pečiva, jenž si program užíval stejně jako návštěvníci. „Byl naprosto vydařený. Rakety létaly, jak měly, a konstruktéři se ukázali jako velice schopní,“ usmívá se autor pořadu.

Zvuková reportáž z akce zde.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies