Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy

Mediální výstupy

Astronomové studují a čekají na „proměnky“

Zajímají je hvězdy, u nichž lze sledovat, případně změřit změny jasnosti. Dostaveníčko si dali v naší hvězdárně. Člověk by čekal, že dopoledne bude ve vestibulu a přednáškovém sále potkávat ospalé tváře s očima zarudlýma po celonočním pozorování. Jan Hykel unaveným dojmem nepůsobí. „Z nočního pozorování sešlo, bylo zataženo. Od soboty jsme pozorovali jen jednou, a to jsem měl potíže s technikou. Alespoň jsem se vyspal,“ usmívá se programátor z Brna, jenž věří, že zbývající noci budou příznivějších.


Herec vyrazil „párou“ do hvězdárny

Naše hvězdárna stojí na kopci Stínadla, pěkný kus od železnice. Přesto si ji za cíl své návštěvy vybrali tvůrci televizního seriálu Putování s párou. Herec a v tomto případě také průvodce Josef Polášek dnes přijel virtuálním parním vlakem do Valašského Meziříčí. Se štábem České televize hned zamířil do hvězdárny. „Myšlenkou našeho putování není jen jízda vlakem, ale i poznávání technických památek na jeho trase. Hvězdárna je objekt, který nelze opomenout,“ vysvětluje režisér Petr Lokaj.


Astronomové zvou na hrátky se světlem

Myslíte si, že světlo není zrovna zábavné téma? Omyl! Poznávejme svět světlem. Tato výzva dala název programu, vhodnému zejména pro rodiny s dětmi, který v sobotu 21. srpna od 14:00 hodin uspořádá naše hvězdárna. „Prostřednictvím her a zábavných pokusů seznámíme návštěvníky se světlem kolem nás,“ informuje autorka programu a odborná pracovnice hvězdárny Naďa Lenžová. Lidé se dovědí, odkud se světlo bere, jaké převratné objevy a vynálezy jsou s ním spjaté, a poznají jeho základní vlastnosti. Spatří také odraz a lom světla, pomocí speciálních brýlí ho rozloží a zjistí, jakým nejužším otvorem může projít světelný paprsek.


Hvězdy padaly, lidé je nadšeně sledovali

Na louce u naší hvězdárny to chvílemi zahučelo nelíčeným úžasem. „Tamhle přeletěla. Byla tak rychlá, že jsem ji skoro neviděl,“ hlásil jeden z návštěvníků usazených na dekách, karimatkách nebo zabalených do spacáku. Čtvrteční Noc padajících hvězd viditelných pouhým okem sem přilákala na 130 lidí. Předpověď meteorologů se naštěstí nenaplnila a dychtivě očekávaná astronomická událost se odehrála za jasného počasí. Meteorický roj Perseid, nazývaný též Slzy svatého Vavřince, se právě blížil svému maximu...


Táborníci poznávají vesmír i přírodu

Příměstský astronomický tábor není jenom o Slunci a planetách. Po stručném výkladu o počasí a jeho měření vzali do rukou meteorologické přístroje a na zahradě jimi měřili teplotu, vlhkost, tlak i sílu a směr větru. Zjištěné hodnoty vzápětí pečlivě zapisovali. O chvíli později už lovili síťkou v jezírku drobné vodní rostliny a živočichy, aby měli materiál pro pozorování pod mikroskopem. A to je dnes čekaly ještě pokusy se světlem a zábavné astronomické hry a kvízy, aby si zopakovali dříve získané znalosti...


Toulavá kamera objevovala hvězdárnu

Televizní diváci budou moci blíže poznat Mekku valašské astronomie. Štáb olomouckého studia TV Morava věnoval dnešní dopoledne naší hvězdárně. Natáčel tady reportáž pro oblíbený cestovatelský magazín České televize s názvem Toulavá kamera. „Ukázali jsme všechno, co jsme mohli. Tedy dřevěnou Ballnerovu hvězdárnu, hlavní a jižní budovu s kopulemi vybavenými dalekohledy a také modely a expozice,“ prozrazuje ředitel hvězdárny Libor Lenža.


Padající hvězdy uvidí lidé ze spacáku

Rozložte své spacáky a karimatky na louce uprostřed našeho areálu a nechejte se unášet tajemnou krásou padajících hvězd! S touto nabídkou přichází naše hvězdárna, která ve čtvrtek 12. srpna od 21:30 hodin zve veřejnost na pozorování meteorického roje Perseid, nazývaného též Slzy svatého Vavřince. Komentovanému pozorování bude předcházet stručný výklad o původu Perseid a meteorů obecně. Zároveň se návštěvníci dovědí, jaká souhvězdí lze nyní spatřit na obloze.


Teplé léto vláhou dosud šetřilo

Nadprůměrně teplé léto se slabšími dešťovými srážkami dosud zaznamenávala měřicí stanice v areálu naší hvězdárny. Červenec 20,2 °C, červen přesně o 1 stupeň méně – takové jsou průměrné měsíční teploty, jež naměřila zdejší stanice Českého hydrometeorologického ústavu. „Máme za sebou pátý nejteplejší červenec a třetí nejteplejší červen od začátku měření v roce 1957,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.Tropických dnů s denním maximem nad 30 °C bylo v prvním letním měsíci celkem 5, v červenci pouze 4.


Muzejní noc plná hvězd a zážitků

Do začátku páteční Meziříčské muzejní noci zbývalo několik minut, a naše hvězdárna už přivítala první návštěvnice. „Přišly jsme kvůli dceři, kterou zajímají planety. A jsme zvědavé, jak to tady vypadá,“ vysvětluje Lucie Balogová z Valašského Meziříčí. S tříletou dcerou Sofií zkusily otáčet hlavní kopulí a dalekohledem pozorovaly podvečerní oblohu. „Viděly jsme sluníčko, líbí se mi také Měsíc,“ vypráví dívka, která si na památku otiskla razítko hvězdárny do svého „muzejníčku“.


Světelného smogu přibývá. Nepřeje romantice ani zdraví

Vzhlížet k potemnělému nebi protkanému bezpočtem zářících hvězd není jen odvěká touha astronomů, romantiků a snílků. Na tmavé noční obloze by mělo záležet nám všem. Má blahodárný účinek na naše zdraví a zároveň ovlivní, jestli v budoucnu budeme mít co jíst. Své o tom ví přední český odborník na tmavou oblohu Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.



   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies