Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Všechno na Mars!

Všechno na Mars!

Jak se vyvíjel výzkum Marsu pomocí kosmických sond? Jaké sondy a přístroje tam nyní pracují a co mají za úkol? A co se bude dít okolo „rudé planety“ v nejbližších letech? Na to se pokusí odpovědět odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený v přednášce nazvané Všechno na Mars, která se uskuteční ve středu 26. května v 19:00 hodin V závislosti na aktuálních protiepidemických opatřeních přednáška proběhne prezenčně nebo online na našem YouTube kanálu (HVM-Edu).


U druhé nejmenší planety Sluneční soustavy začíná být rušno. „Letos v únoru k ní dorazily další tři kosmické sondy – Al-Amal vyslaly Spojené arabské emiráty, Tchien-wen 1 vypustila Čína a Perseverance do vesmíru vypravila americká NASA. Sondy mají za úkol studovat minulost i současnost Marsu,“ připomíná autor poslední přednášky před každoroční letní přestávkou.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje