Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Jak se vyvíjel výzkum Marsu pomocí kosmických sond? Jaké sondy a přístroje tam nyní pracují a co mají za úkol? A co se bude dít okolo „rudé planety“ v nejbližších letech? Na to se pokusí odpovědět odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený v přednášce nazvané Všechno na Mars, která se uskuteční ve středu 26. května v 19:00 hodin V závislosti na aktuálních protiepidemických opatřeních přednáška proběhne prezenčně nebo online na našem YouTube kanálu (HVM-Edu).
U druhé nejmenší planety Sluneční soustavy začíná být rušno. „Letos v únoru k ní dorazily další tři kosmické sondy – Al-Amal vyslaly Spojené arabské emiráty, Tchien-wen 1 vypustila Čína a Perseverance do vesmíru vypravila americká NASA. Sondy mají za úkol studovat minulost i současnost Marsu,“ připomíná autor poslední přednášky před každoroční letní přestávkou.
autor: Josef Beneš