Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Unikátní dar dnes získala naše hvězdárna. Připomíná přistání člověka na Měsíci.
Tři různobarevné bavlněné šátky s nápisy a motivy amerických astronautů a přistávacího modulu představují upomínku na legendární let Apolla 11 z července 1969. „Přinesl je sem Vladimír Černý z Valašského Meziříčí se slovy, že je to rodinná památka, kterou by naším prostřednictvím rád uchoval pro další pokolení jako svědectví o této mimořádné události,“ říká odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Skromný dárce, jenž nestál o přílišnou publicitu a navíc měl naspěch, stačil alespoň sdělit, že šátky získal jeho otec v památném roce 1969 na americkém velvyslanectví v Praze. „Datum 21. července 1969 je na nich natištěno česky. Američané tedy počítali s tím, že svůj technologický úspěch budou propagovat i v tehdejším Československu,“ domnívá se Kraus.
Originální a nečekaný dar chtějí astronomové ukazovat návštěvníkům. „Šátky budou součástí naší expozice, patrně v historické dřevěné Ballnerově hvězdárně. Je tam minimum denního světla, takže látka jen tak nevybledne,“ uvažuje odborný pracovník hvězdárny.
Bavlněné šátky s potiskem na motivy mise Apollo 11 tady nejsou jedinou „americkou stopou“. „Už za minulého režimu tehdejší ředitel Bohumil Maleček navštěvoval americkou ambasádu a z tamní půjčovny filmů vozil dokumenty o kosmonautice,“ připomíná Kraus. „Dělal to ale velmi chytře, protože snímky nejprve promítal místním soudruhům, a když neměli námitek, pouštěl je i zájemcům z řad veřejnosti,“ popisuje.
Zatím poslední událostí, která naši hvězdárnu dokonce přímo spojovala s americkou kosmickou agenturou NASA, byla osobní návštěva astronauta Andrewa Feustela, od níž letos v létě uplyne 10 let.
autor: Josef Beneš