Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Rakety, čaj a sušenky ve hvězdárně

Rakety, čaj a sušenky ve hvězdárně

Ještě dva pořady – vedle běžných večerních pozorování a denních exkurzí – uspořádá do konce školního roku naše hvězdárna. 

Nejprve to bude Cesta ke hvězdám, která se uskuteční v sobotu 19. června od 14:00 hodin a bude určena rodinám s dětmi. „Společně se podíváme mezi první snílky o cestách do vesmíru a na některé jejich úspěšné i méně zdařilé nápady. Také si ukážeme, na jakém principu fungují rakety, a seznámíme se s prvními zvířecími kosmonauty,“ prozrazuje autor pořadu a odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. Rodinné odpoledne završí výroba jednoduchých raket na vodní pohon, které návštěvníci vypustí k nebi pomocí speciálního katapultu. 

O necelý týden později – v pátek 25. června ve 21:00 hodin – bude hvězdárna dějištěm pohodové akce nazvané Čaj o jednadvacáté. „Bude to tradiční symbolické rozloučení se školním rokem,“ avizuje průvodce pořadem a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus. „Zájemce pozveme na trochu jiné pozorování večerní oblohy. Projdeme si náš areál a budeme si vyprávět nejen o hvězdách, ale i o souhvězdích a příbězích, které se k nim váží,“ upřesňuje Kraus a dodává, že v duchu názvu pořadu nebude chybět malé občerstvení v podobě čaje a sušenek.

Vstupné na obě akce bude 50 Kč pro dospělé a 40 Kč pro mládež. U pořadu Cesta ke hvězdám je nutná rezervace na telefonu 571 611 928 nebo e-mailu info@astrovm.cz, která je platná až po našem potvrzení. Více informací najdete na www.astrovm.cz.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies