Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Rodinné odpoledne se točilo okolo Slunce

Rodinné odpoledne se točilo okolo Slunce

Zahrada naší hvězdárny dnes po dlouhé době patřila rodinám s dětmi.

Někdo dostal do rukou model Marsu, Venuše nebo Země, Kristýna Krásná obíhala okolo Slunce s Jupiterem. „Byl hodně těžký, tatínek mi musel pomoct,“ usmívá se šestiletá dívka z Pržna u Vsetína. Odpoledne pro rodiny s dětmi, první po covidové přestávce, si užívala. „Zajímá mě planetárium, planety mě prostě baví,“ dodává dívka.

Na program věnovaný tělesům Sluneční soustavy, která jsou z pohledu člověka nejdůležitější, přišlo do hvězdárny přes dvacet lidí. Kvůli dešťové přeháňce musel autor pořadu Ladislav Šmelcer improvizovat. Přesto stačil návštěvníky zasvětit do poměrných velikostí a vzdáleností Slunce a planet, promítnout jim krátký film o letu sondy na Mars, umožnit pozorování Slunce velkým dalekohledem a na novém modelu osvětlit blížící se částečné zatmění naší mateřské hvězdy. „Moc jsem se na dnešní akci těšil. Dlouho tady žádní návštěvníci nebyli,“ přiznává astronom.

Těšila se i Petra Krkošková, jež přijela s rodinou z Prostřední Bečvy. „Byla to první příležitost vyrazit někam s dětmi. Zaujala mě simulace pohybu planet v podání dětí. Bylo to názorné a hezké,“ pochvaluje si návštěvnice, zatímco její čtyřletá dcera Amálie byla unešena otevíráním štěrbiny ve střeše hlavní kopule, sloužící k pozorování Slunce.

Zvuková reportáž z akce zde.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje