Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Zahrada naší hvězdárny dnes po dlouhé době patřila rodinám s dětmi.
Někdo dostal do rukou model Marsu, Venuše nebo Země, Kristýna Krásná obíhala okolo Slunce s Jupiterem. „Byl hodně těžký, tatínek mi musel pomoct,“ usmívá se šestiletá dívka z Pržna u Vsetína. Odpoledne pro rodiny s dětmi, první po covidové přestávce, si užívala. „Zajímá mě planetárium, planety mě prostě baví,“ dodává dívka.
Na program věnovaný tělesům Sluneční soustavy, která jsou z pohledu člověka nejdůležitější, přišlo do hvězdárny přes dvacet lidí. Kvůli dešťové přeháňce musel autor pořadu Ladislav Šmelcer improvizovat. Přesto stačil návštěvníky zasvětit do poměrných velikostí a vzdáleností Slunce a planet, promítnout jim krátký film o letu sondy na Mars, umožnit pozorování Slunce velkým dalekohledem a na novém modelu osvětlit blížící se částečné zatmění naší mateřské hvězdy. „Moc jsem se na dnešní akci těšil. Dlouho tady žádní návštěvníci nebyli,“ přiznává astronom.
Těšila se i Petra Krkošková, jež přijela s rodinou z Prostřední Bečvy. „Byla to první příležitost vyrazit někam s dětmi. Zaujala mě simulace pohybu planet v podání dětí. Bylo to názorné a hezké,“ pochvaluje si návštěvnice, zatímco její čtyřletá dcera Amálie byla unešena otevíráním štěrbiny ve střeše hlavní kopule, sloužící k pozorování Slunce.
Zvuková reportáž z akce zde.
autor: Josef Beneš