Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Kromě dalekohledů a skleněných filtrů mohli návštěvníci naší hvězdárny sledovat dnešní částečné zatmění Slunce také na papíře.
Stačilo vyměnit okulár dalekohledu v centrální kopuli, zaostřit a ve vzdálenosti několika decimetrů přidržet papír do tiskárny. Ubývající kotouč naší mateřské hvězdy byl na něm nádherně vidět, patrné byly dokonce i sluneční skvrny.
„Bylo to mnohem lepší, než se dívat do dalekohledu. Viděl jsem spoustu detailů,“ ocenil nápad astronomů Richard Kraus z Chvalčova. „Krásný zážitek, navíc doplněný zajímavým výkladem. S tím papírem to byl vynikající nápad,“ přidává se jeho maminka Naděžda, která má v živé paměti úplné zatmění Slunce v roce 1999. „Syn byl ještě malý a do Slunce se podíval bez sklíčka. Měla jsem strach, že oslepne. Naštěstí to dobře dopadlo,“ líčí svou vzpomínku.
Při dnešním částečném zatmění, v jehož vrcholu Měsíc zakryl necelých 14 procent průměru Slunce a 5,9 procenta plochy slunečního disku, pozvala naše hvězdárna návštěvníky ke třem dalekohledům. Nebe bylo téměř bez mráčku, a proto podle použitých filtrů mohli nejvýznamější astronomickou událost letošního roku sledovat v odstínech žluté, zelené a červené.
„Bylo to naprosto úžasné,“ říká nadšeně Vladimíra Martínková z Valašského Meziříčí, jež bývá pravidelnou návštěvnicí všech zatmění, která mohou lidé ve hvězdárně pozorovat. „I když Měsíc zakryl jenom kousek Slunce, vůbec mi to nevadí,“ dodává. Spokojený odcházel také Ivan Lamprecht, rovněž z Valašského Meziříčí. „Takovou událost jsem nemohl nechat bez povšimnutí. Pamatuji si na úplné zatmění Slunce, bylo takové magické,“ vzpomíná.
autor: Josef Beneš