Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Toulavá kamera objevovala hvězdárnu

Toulavá kamera objevovala hvězdárnu

Televizní diváci budou moci blíže poznat Mekku valašské astronomie.

Štáb olomouckého studia TV Morava věnoval dnešní dopoledne naší hvězdárně. Natáčel tady reportáž pro oblíbený cestovatelský magazín České televize s názvem Toulavá kamera.

„Ukázali jsme všechno, co jsme mohli. Tedy dřevěnou Ballnerovu hvězdárnu, hlavní a jižní budovu s kopulemi vybavenými dalekohledy a také modely a expozice,“ prozrazuje ředitel hvězdárny Libor Lenža, jenž ve svém výkladu připomněl i nevšední momenty z její historie. Filmové natáčení vnímá jako ocenění práce zdejšího kolektivu a zároveň jako pozvánku pro další návštěvníky. „Celý areál má zvláštní kouzlo. Určitě stojí za to přijít, nasát jeho atmosféru, poznat historii i současnost astronomie a podívat se na oblohu našimi dalekohledy,“ dodává ředitel.

Další průvodkyní byla Hana Strnadelová, jež před kamerou stála poprvé. „Bylo to příjemné. I když jsem předem nevěděla, o čem budu vyprávět, dalo se improvizovat,“ líčí svou zkušenost odborná pracovnice hvězdárny, která za nejzajímavější z pohledu návštěvníků pokládá dalekohledy. „Kdokoliv sem přijde, chce ho vidět a také se jím podívat na oblohu. Přitom ne všichni vědí, že kromě dalekohledů pevně instalovaných v kopulích máme i ty přenosné. A když jsou všechny rozmístěné venku, bývá z nich krásný pohled na různé objekty noční oblohy,“ popisuje Strnadelová.

Natáčení bylo objevné také pro redaktora Josefa Čermáka. „Pocházím z nedalekého Rožnova pod Radhoštěm, a zdejší hvězdárnu jsem jedinkrát navštívil ještě v mateřské škole,“ přiznává. „Byl to příjemný návrat do dětských let, který mě přesvědčil, že je tady stále co objevovat. Zaujala mě například zvedací podlaha v kopuli jižní budovy,“ říká Čermák, jehož jméno lze v případě Toulavé kamery číst například v titulcích k reportážím o výrobě dřevěných šindelových střech v Hutisku-Solanci nebo o Michaele Bařinové z Vidče, jež proslula šitím lidových krojů. 

Datum premiéry této reportáže není zatím známé, zájemcům doporučujeme sledovat facebookový profil Toulavé kamery.   

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz