Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Táborníci poznávají vesmír i přírodu

Táborníci poznávají vesmír i přírodu

Příměstský astronomický tábor není jenom o Slunci a planetách.

Po stručném výkladu o počasí a jeho měření vzali do rukou meteorologické přístroje a na zahradě jimi měřili teplotu, vlhkost, tlak i sílu a směr větru. Zjištěné hodnoty vzápětí pečlivě zapisovali. O chvíli později už lovili síťkou v jezírku drobné vodní rostliny a živočichy, aby měli materiál pro pozorování pod mikroskopem. A to je dnes čekaly ještě pokusy se světlem a zábavné astronomické hry a kvízy, aby si zopakovali dříve získané znalosti...

Čtrnáct dětí dochází tento týden do naší hvězdárny na příměstský astronomický tábor. „Líbilo se mi sbírání rostlin a jejich dělení podle barev a odstínů, koukání do mikroskopu a hvězdářského dalekohledu,“ líčí své zážitky sedmiletá Ema Kulišťáková ze Zubří.

O tři roky starší František Šobora si astronomický tábor vysloveně přál. „Zajímám se o hvězdy. Když jsem se při návštěvě hvězdárny dověděl, že pořádá příměstský tábor, požádal jsem rodiče, aby mě přihlásili,“ vypráví chlapec z Jablonce nad Nisou, který tráví část prázdnin u babičky na Valašsku. Ve hvězdárně si užívá hlavně pohodu, rozmanité pokusy, odpalování plastových raket poháněných vzduchem i zahradu, na které si může hrát. „Našel jsem si tady kamaráda Ondru. Vyměnili jsme si telefonní čísla a budeme si psát,“ těší se František.

Probíhající příměstský tábor je první ze dvou plánovaných srpnových turnusů. Oba si budou podobné v tom, že navzdory názvu se nezaměří jen na planety, hvězdy a vesmír obecně. „Chceme, aby děti poznaly nejen denní a noční oblohu, ale i to, co se děje v přírodě. Přiblížíme jim to prostřednictvím her a jednoduchých pokusů, které si mohou zopakovat i doma,“ vysvětluje táborový vedoucí a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies