Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Astronomové studují a čekají na „proměnky“

Astronomové studují a čekají na „proměnky“

Zajímají je hvězdy, u nichž lze sledovat, případně změřit změny jasnosti. Dostaveníčko si dali v naší hvězdárně.

Člověk by čekal, že dopoledne bude ve vestibulu a přednáškovém sále potkávat ospalé tváře s očima zarudlýma po celonočním pozorování. Jan Hykel ale unaveným dojmem nepůsobí. „Z nočního pozorování sešlo, bylo zataženo. Od soboty jsme pozorovali jen jednou, a to jsem měl potíže s technikou. Alespoň jsem se vyspal,“ usmívá se devětatřicetiletý programátor z Brna, jenž věří, že zbývajících několik nocí bude příznivějších.

Astronomii se věnuje od dětství. Zprvu pozoroval očima planety, hvězdokupy a jiná tělesa, před čtyřmi lety se vrhl na proměnné hvězdy. Postupně si pořídil kameru s malým čočkovým dalekohledem a počítačem na dálkové ovládání, vše za více než sto tisíc korun. A začal jezdit na srpnová celostátní praktika do naší hvězdárny. „Je tady spousta zajímavých lidí, se kterými si mohu vyměnit zkušenosti z pozorování i zpracování dat. Také přednášející jsou opravdové kapacity, takže se pokaždé dozvím něco nového. Už jen proto stojí za to být tady,“ tvrdí amatérský astronom.

Zuzanu Svozilíkovou si proměnné hvězdy získaly tím, jak „klamou tělem“. „Udivuje mě, co všechno lze zjistit z jediného bodu, který se pouhým okem zdá být absolutně neměnný. Když se výsledky měření zpracují ve speciálním programu, vyjde z toho spousta zajímavých vlastností,“ vypráví pětadvacetiletá studentka aplikované fyziky z Olomouce. Vlastní měřicí přístroje zatím nemá, a proto uvítala možnost využít ty hvězdárenské. „Každý rok se tak přiučím něčemu novému,“ pochvaluje si.  

Letošní celostátní praktikum pozorovatelů proměnných hvězd je v pořadí jednašedesáté. Účastní se ho 20 amatérských astronomů z Česka a Slovenska. „Tuto akci hostíme posledních šest let, a není to náhoda,“ připomíná Ladislav Šmelcer, odborný pracovník hvězdárny a místopředseda sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti. „Pozorování eruptivních proměnných hvězd představuje jeden z našich významných programů, hvězdárna dokonce působí jako republikové koordinační centrum. Praktikanti tady navíc mohou využít šest stanovišť, což jim žádná jiná hvězdárna nemůže nabídnout,“ dodává Šmelcer. 

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz