Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Zajímají je hvězdy, u nichž lze sledovat, případně změřit změny jasnosti. Dostaveníčko si dali v naší hvězdárně.
Člověk by čekal, že dopoledne bude ve vestibulu a přednáškovém sále potkávat ospalé tváře s očima zarudlýma po celonočním pozorování. Jan Hykel ale unaveným dojmem nepůsobí. „Z nočního pozorování sešlo, bylo zataženo. Od soboty jsme pozorovali jen jednou, a to jsem měl potíže s technikou. Alespoň jsem se vyspal,“ usmívá se devětatřicetiletý programátor z Brna, jenž věří, že zbývajících několik nocí bude příznivějších.
Astronomii se věnuje od dětství. Zprvu pozoroval očima planety, hvězdokupy a jiná tělesa, před čtyřmi lety se vrhl na proměnné hvězdy. Postupně si pořídil kameru s malým čočkovým dalekohledem a počítačem na dálkové ovládání, vše za více než sto tisíc korun. A začal jezdit na srpnová celostátní praktika do naší hvězdárny. „Je tady spousta zajímavých lidí, se kterými si mohu vyměnit zkušenosti z pozorování i zpracování dat. Také přednášející jsou opravdové kapacity, takže se pokaždé dozvím něco nového. Už jen proto stojí za to být tady,“ tvrdí amatérský astronom.
Zuzanu Svozilíkovou si proměnné hvězdy získaly tím, jak „klamou tělem“. „Udivuje mě, co všechno lze zjistit z jediného bodu, který se pouhým okem zdá být absolutně neměnný. Když se výsledky měření zpracují ve speciálním programu, vyjde z toho spousta zajímavých vlastností,“ vypráví pětadvacetiletá studentka aplikované fyziky z Olomouce. Vlastní měřicí přístroje zatím nemá, a proto uvítala možnost využít ty hvězdárenské. „Každý rok se tak přiučím něčemu novému,“ pochvaluje si.
Letošní celostátní praktikum pozorovatelů proměnných hvězd je v pořadí jednašedesáté. Účastní se ho 20 amatérských astronomů z Česka a Slovenska. „Tuto akci hostíme posledních šest let, a není to náhoda,“ připomíná Ladislav Šmelcer, odborný pracovník hvězdárny a místopředseda sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti. „Pozorování eruptivních proměnných hvězd představuje jeden z našich významných programů, hvězdárna dokonce působí jako republikové koordinační centrum. Praktikanti tady navíc mohou využít šest stanovišť, což jim žádná jiná hvězdárna nemůže nabídnout,“ dodává Šmelcer.
autor: Josef Beneš