Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Hvězdy padaly, lidé je nadšeně sledovali

Hvězdy padaly, lidé je nadšeně sledovali

Noční pozorování meteorického roje Perseid provázely výborné podmínky a báječná atmosféra.

Na louce u naší hvězdárny to chvílemi zahučelo nelíčeným úžasem. „Tamhle přeletěla. Byla tak rychlá, že jsem ji skoro neviděl,“ hlásil jeden z návštěvníků usazených na dekách, karimatkách nebo zabalených do spacáku. Čtvrteční Noc padajících hvězd viditelných pouhým okem sem přilákala na 130 lidí.

Předpověď meteorologů se naštěstí nenaplnila a dychtivě očekávaná astronomická událost se odehrála za jasného počasí. Meteorický roj Perseid, nazývaný též Slzy svatého Vavřince, se právě blížil svému maximu. Než ho dosáhl, poslechli si příchozí poutavý výklad na téma večera. Potom dataprojektor zhasl, promítací plátno potemnělo a před návštěvníky se otevřela obloha posetá hvězdami. Mezi nimi občas prosvištěl meteor, který vzápětí zmizel za obzorem.

„Bylo to něco krásného a úžasného, vrchol večera. Teď můžu jít s klidem spát,“ usmívá se Vladimír Kuchař z Valašského Meziříčí, jenž sledoval Perseidy poprvé v životě. Nadšený byl i jeho třináctiletý syn Vladimír, a nejen kvůli padajícím hvězdám. „Jsem rád, že jsem se po roce mohl znovu podívat do hvězdárny,“ říká chlapec.                

Meteory, jež zahlédli, Diana Eve Ferdjounoi s devítiletým synem Danem Kristem vzorně počítali. „Viděli jsem jich sedm. Bylo to příjemné zpestření léta,“ líčí žena z Vidče, kterou vedle romantického pozorování hvězd na louce zaujal rovněž pohled na další vesmírná tělesa prostřednictvím dalekohledu v hlavní kopuli.   

Jana Hurtová z Růžďky a Kateřina Gorná z Jasenice u Valašského Meziříčí přišly do hvězdárny z odpolední směny. „Přivedla nás sem zvědavost. Po práci jsme se podívaly na nebe plné hvězd a shodly se, že by to mohlo být pěkné. A nemýlily jsme se, viděla jsem jich nejméně patnáct,“ pochvaluje si Hurtová.

Podmínky pro pozorování byly nejlepší za poslední léta. „Měsíc brzy zapadl a přesto, že jsme na okraji města, obloha byla na naše poměry velmi dobrá,“ připomíná ředitel hvězdárny Libor Lenža, jehož mile překvapil také velký počet návštěvníků.     

Zvuková reportáž z akce

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz