Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Muzejní noc plná hvězd a zážitků

Muzejní noc plná hvězd a zážitků

Do začátku páteční Meziříčské muzejní noci zbývalo několik minut, a naše hvězdárna už přivítala první návštěvnice.
„Přišly jsme kvůli dceři, kterou zajímají planety. A jsme zvědavé, jak to tady vypadá,“ vysvětluje Lucie Balogová z Valašského Meziříčí. S tříletou dcerou Sofií zkusily otáčet hlavní kopulí a dalekohledem pozorovaly podvečerní oblohu. „Viděly jsme sluníčko, líbí se mi také Měsíc,“ vypráví dívka, která si na památku otiskla razítko hvězdárny do svého „muzejníčku“ a k tomu si odnesla dětskou knížku s povídáním o astronomii, rébusy a omalovánkami.
Příležitost prohlédnout si odborná pracoviště i historickou Ballnerovu hvězdárnu a pozorovat noční nebe poseté hvězdami pomocí několika dalekohledů využilo okolo 300 lidí. Petr Střítezský z Valašského Meziříčí sem zavítal poprvé po více než padesáti letech. „Jako kluk jsem tady chodil do astronomického kroužku. Hvězdárna mi tehdy připadala mnohem větší,“ usmívá se šestašedesátiletý pamětník, jenž dodnes se zájmem sleduje filmy o astronomii.  
Malé překvapení zažil v hlavní kopuli Lukáš Patzák. „Z hvězdy, kterou jsem spatřil pouhým okem, byly v dalekohledu hvězdy dvě,“ líčí třináctiletý chlapec z Nového Města nad Metují. „Mě navíc zaujalo, že obě hvězdy mají různé barvy,“ dodává jeho maminka Monika, nadšená množstvím lidí, kteří si muzejní noc přišli vychutnat.    
Kromě toho, že provázeli zvídavé návštěvníky, stačili se astronomové věnovat odborné práci. Svou pozornost zaměřili na mezinárodní kosmickou stanici ISS, která měla v 19 hodin 13 minut a 9 sekund přeletět přes sluneční disk a tedy nad Valašským Meziříčím. Celý přelet měl trvat jen 4,1 sekundy. „Bohužel, nic jsme na našich zařízeních nezachytili, ačkoli jsme pořídili zhruba dvouminutový záznam,“ sděluje odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva.
Důvodů podle něj může být více. „Patrně nejsou aktualizované informace o parametrech dráhy ISS. Anebo je to důsledek nedávné události, při níž nově připojený modul Nauka nečekaně zažehl svůj motor a změnil orientaci celé stanice,“ hledá příčiny negativního pozorování astronom.

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz