S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Nadprůměrně teplé léto se slabšími dešťovými srážkami dosud zaznamenávala měřicí stanice v areálu naší hvězdárny.
Červenec 20,2 °C, červen přesně o 1 stupeň méně – takové jsou průměrné měsíční teploty, jež naměřila zdejší stanice Českého hydrometeorologického ústavu. „Máme za sebou pátý nejteplejší červenec a třetí nejteplejší červen od začátku měření v roce 1957,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.
Tropických dnů s denním maximem nad 30 °C bylo v prvním letním měsíci celkem 5, v červenci pouze 4. „Nejvíce jsme jich zaznamenali v červenci 2006. Tehdejších 16 tropických dnů bylo ale výjimečných,“ tvrdí Zelený a dodává, že letošní dosavadní maximum nastalo na samém prahu léta 21. června, kdy rtuť teploměru vyšplhala na 32,2 °C.
Časté jsou v tomto roce také letní dny s teplotami přesahujícími 25 °C. „Červnových 19 a červencových 22 letních dnů představuje druhý, respektive čtvrtý nejvyšší počet pro daný měsíc v historii měření. Pro úplnost, v červnu 2019 jich bylo 25 a v červenci 1995 ještě o jeden více,“ nahlíží do statistik odborný pracovník hvězdárny.
Naproti tomu množství dešťových srážek zatím zaostává za dlouhodobým průměrem. „V červnu bylo 7 deštivých dnů, během nichž napadlo 79,3 milimetru srážek. Následující měsíc pršelo v 10 dnech se srážkovým úhrnem 63 milimetrů,“ informuje Zelený s tím, že v červnu 1968 zde naměřili 201,9 milimetru a v „povodňovém“ červenci 1997 dokonce 515 milimetrů srážek.
autor: Josef Beneš