Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Teplé léto vláhou dosud šetřilo

Teplé léto vláhou dosud šetřilo

Nadprůměrně teplé léto se slabšími dešťovými srážkami dosud zaznamenávala měřicí stanice v areálu naší hvězdárny.
Červenec 20,2 °C, červen přesně o 1 stupeň méně – takové jsou průměrné měsíční teploty, jež naměřila zdejší stanice Českého hydrometeorologického ústavu. „Máme za sebou pátý nejteplejší červenec a třetí nejteplejší červen od začátku měření v roce 1957,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.
Tropických dnů s denním maximem nad 30 °C bylo v prvním letním měsíci celkem 5, v červenci pouze 4. „Nejvíce jsme jich zaznamenali v červenci 2006. Tehdejších 16 tropických dnů bylo ale výjimečných,“ tvrdí Zelený a dodává, že letošní dosavadní maximum nastalo na samém prahu léta 21. června, kdy rtuť teploměru vyšplhala na 32,2 °C.  
Časté jsou v tomto roce také letní dny s teplotami přesahujícími 25 °C. „Červnových 19 a červencových 22 letních dnů představuje druhý, respektive čtvrtý nejvyšší počet pro daný měsíc v historii měření. Pro úplnost, v červnu 2019 jich bylo 25 a v červenci 1995 ještě o jeden více,“ nahlíží do statistik odborný pracovník hvězdárny.       
Naproti tomu množství dešťových srážek zatím zaostává za dlouhodobým průměrem. „V červnu bylo 7 deštivých dnů, během nichž napadlo 79,3 milimetru srážek. Následující měsíc pršelo v 10 dnech se srážkovým úhrnem 63 milimetrů,“ informuje Zelený s tím, že v červnu 1968 zde naměřili 201,9 milimetru a v „povodňovém“ červenci 1997 dokonce 515 milimetrů srážek.   

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies