Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Teplé léto vláhou dosud šetřilo

Teplé léto vláhou dosud šetřilo

Nadprůměrně teplé léto se slabšími dešťovými srážkami dosud zaznamenávala měřicí stanice v areálu naší hvězdárny.
Červenec 20,2 °C, červen přesně o 1 stupeň méně – takové jsou průměrné měsíční teploty, jež naměřila zdejší stanice Českého hydrometeorologického ústavu. „Máme za sebou pátý nejteplejší červenec a třetí nejteplejší červen od začátku měření v roce 1957,“ konstatuje odborný pracovník hvězdárny Petr Zelený.
Tropických dnů s denním maximem nad 30 °C bylo v prvním letním měsíci celkem 5, v červenci pouze 4. „Nejvíce jsme jich zaznamenali v červenci 2006. Tehdejších 16 tropických dnů bylo ale výjimečných,“ tvrdí Zelený a dodává, že letošní dosavadní maximum nastalo na samém prahu léta 21. června, kdy rtuť teploměru vyšplhala na 32,2 °C.  
Časté jsou v tomto roce také letní dny s teplotami přesahujícími 25 °C. „Červnových 19 a červencových 22 letních dnů představuje druhý, respektive čtvrtý nejvyšší počet pro daný měsíc v historii měření. Pro úplnost, v červnu 2019 jich bylo 25 a v červenci 1995 ještě o jeden více,“ nahlíží do statistik odborný pracovník hvězdárny.       
Naproti tomu množství dešťových srážek zatím zaostává za dlouhodobým průměrem. „V červnu bylo 7 deštivých dnů, během nichž napadlo 79,3 milimetru srážek. Následující měsíc pršelo v 10 dnech se srážkovým úhrnem 63 milimetrů,“ informuje Zelený s tím, že v červnu 1968 zde naměřili 201,9 milimetru a v „povodňovém“ červenci 1997 dokonce 515 milimetrů srážek.   

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje