Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Počas maximovej noci meteorického roja Geminidy, v noci z 13. na 14. decembra, môžete aj vy sledovať let stratosferického balóna. Stačí na to jednoduchý fotoaparát, malý ďalekohľad a jasná obloha.
Budeme rádi, pokud se budete společně s námi podílet na jedinečném slovensko-českém experimentu. Držte nám palce a my Vám přejeme jasnou oblohu!
Přeshraniční fotografická soutěže s názvem Společně se Sluncem byla v sobotu 7. prosince 2013 definitivně uzavřena, vyhodnocena a byly zveřejněny její výsledky. Zveřejnění a předání cen vítězům proběhlo v rámci zajímavého Fotografického soustředění - workshopu, který byl poslední akcí projektu Se Sluncem společně.
CERN je bezpochyby místem špičkového výzkumu nejen v oblasti částicové fyziky. Díky pochopení a vstřícnosti kolegů ze sdružení AGA, jmenovitě pana prof. Petra Kulhánka, jsem měl možnost společně se třemi dalšími kolegy z jiných institucí, navštívit právě tuto mimořádnou vědeckou instituci.
Realizační partneři projektu Společně do stratosféry vyhlašují velmi zajímavou stejnojmennou studentskou soutěž pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních a vysokých škol.
30. listopadu 2013 by měl startovat první stratosférický balón v rámci projektu Společně do stratosféry. První kvalifikační let pod označením SDS 01 - TONDA by měl startovat s areálu Hvězdárny v Partyzánskom. Na své palubě ponese několik zcela nových experimetnů včetně nového základového modulu. Držte nám palce!
Ve dnech 11. a 12. října se uskutečnil první workshop v rámci projektu Společně do stratosféry, který Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. realizuje ve velmi těsné spolupráci se svým partnerem Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA). První pracovní setkání se uskutečnilo v prostorách Hvězdárny v Partizánskom.
Konec září je na mnoha hvězdárnách v České republice již tradičně ve znamení Noci vědců. K této akci se i letos opět přihlásila Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Letošní Noc vědců byla zaměřena na ‚energii‘.
Realizace projektu Společně do stratosféry pomalu nabírá na tempu. Projektový tým zveřejnil první a základní tiskovou zprávu o připravovaných aktivitách i organizacích obou přeshraničních partnerů.
Hvězdárna Valašské Meziříčí se zabývá pozorováním projevů sluneční aktivity už několik desítek let. Pořizování celkových snímků sluneční fotosféry bylo zahájeno již v září 1957 a postupně se přidávaly další způsoby pozorování (výhradně fotografické). Intenzita a četnost pozorování se v minulosti měnila.
V současné době vrcholí realizace projektu Se Sluncem společně a jedním z jeho cílů je vybudování přeshraničního vzdělávacího a výukového centra pro pozorování Slunce a digitální zpracování obrazu. Pozorování Slunce v čáře vápníku je nedílnou součástí projektu.
Hlavní budova Hvězdárny Valašské Meziříčí zaujme návštěvníky mimojiné také třemi kopulemi, což je v České republice unikát. Ta největší z nich slouží pro veřejnost, ty menší pro odborná astronomiká pozorování. V posledních letech se podařilo díky realizovaným projektům v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 spolufinancovaných Evropskou unií zmodernizovat pozorovací stanoviště.