Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Vážení čtenáři internetových stránek hvězdárny. V následujících měsících Vám budu s pravidelnou nepravidelností na těchto stránkách přinášet seriál článků a fotogalerií ze života hvězdářů (1920-2000) a hvězdárny ve Valašském Meziříčí (1945-2000).
Mnoho lidí i organizací se na konci každého roku ohlédne za tím, co se v uplynulém roce podařilo, co se podařilo méně a co se třeba nepodařilo vůbec. Konec roku je také obdobím k zamyšlení nad tím, co asi přinese rok nadcházející, jak pro organizaci, tak pro její jednotlivé pracovníky a spolupracovníky.
Pro zájemce o dění a aktivitách Hvězdárny Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace jsme připravili malé ohlédnutí za uplynulým rokem.
Počas maximovej noci meteorického roja Geminidy, v noci z 13. na 14. decembra, môžete aj vy sledovať let stratosferického balóna. Stačí na to jednoduchý fotoaparát, malý ďalekohľad a jasná obloha.
Budeme rádi, pokud se budete společně s námi podílet na jedinečném slovensko-českém experimentu. Držte nám palce a my Vám přejeme jasnou oblohu!
Přeshraniční fotografická soutěže s názvem Společně se Sluncem byla v sobotu 7. prosince 2013 definitivně uzavřena, vyhodnocena a byly zveřejněny její výsledky. Zveřejnění a předání cen vítězům proběhlo v rámci zajímavého Fotografického soustředění - workshopu, který byl poslední akcí projektu Se Sluncem společně.
CERN je bezpochyby místem špičkového výzkumu nejen v oblasti částicové fyziky. Díky pochopení a vstřícnosti kolegů ze sdružení AGA, jmenovitě pana prof. Petra Kulhánka, jsem měl možnost společně se třemi dalšími kolegy z jiných institucí, navštívit právě tuto mimořádnou vědeckou instituci.
Realizační partneři projektu Společně do stratosféry vyhlašují velmi zajímavou stejnojmennou studentskou soutěž pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních a vysokých škol.
30. listopadu 2013 by měl startovat první stratosférický balón v rámci projektu Společně do stratosféry. První kvalifikační let pod označením SDS 01 - TONDA by měl startovat s areálu Hvězdárny v Partyzánskom. Na své palubě ponese několik zcela nových experimetnů včetně nového základového modulu. Držte nám palce!
Ve dnech 11. a 12. října se uskutečnil první workshop v rámci projektu Společně do stratosféry, který Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. realizuje ve velmi těsné spolupráci se svým partnerem Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA). První pracovní setkání se uskutečnilo v prostorách Hvězdárny v Partizánskom.
Konec září je na mnoha hvězdárnách v České republice již tradičně ve znamení Noci vědců. K této akci se i letos opět přihlásila Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Letošní Noc vědců byla zaměřena na ‚energii‘.
Realizace projektu Společně do stratosféry pomalu nabírá na tempu. Projektový tým zveřejnil první a základní tiskovou zprávu o připravovaných aktivitách i organizacích obou přeshraničních partnerů.