Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.02.2019
Velikonoce na hvězdárně

Na jarní měsíce jsme pro děti z mateřských školek připravili program VELIKONOCE NA HVĚZDÁRNĚ.   Společně přivítáme jaro, popovídáme si o velikonočních zvycích a symbolech, zjistíme, proč máme čtyři roční období, proč má Měsíc více tváří, jestli i v hlubokém vesmíru máme kuřátka, beránka a jiné velikonoční symboly. 

25.11.2018
Úspěšný projekt energetických úspor

V  roce 2017 byla provedena rekonstrukce (zateplení objektu a výměna výplní stavebních otvorů) provozně-technického objektu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o., který slouží jako zázemí hlavních objektů hvězdárny, jako odborná knihovna a studovna odborných pracovníků a stážistů.

22.11.2018
Ohlédnutí za Týdnem vědy a techniky Akademie věd ČR

Ve druhém listopadovém týdnu tohoto roku se Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. již potřetí připojila k celostátní akci Týden vědy a techniky Akademie Věd ČR. Téma letošního ročníku reflektovalo jak sto let vzniku naší republiky, tak i vývoj české vědy za toto období. Festival vědy a techniky se konal v týdnu od 5. do 10. listopadu v areálu hvězdárny. A co se u nás vlastě dělo?

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky

Prvé zo 'Vzdelávacích sústredení študentov' bolo realizované v priestoroch Hvezdárne vo Valašskom Meziříčí v dňoch 16.9.2011 až 18.9.2011. Zúčastnilo sa ho 15 študentov zo Slovenska a Čiech. Pod odborným vedením lektorov - pracovníkov prihraničných hvezdární sa venovali zaujímavej oblasti astronómie - medziplanetárnej hmote.

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. vypisuje pro školní rok 2011/2012 astronomické kroužky pro mládež od 11 let až po dospělé. Zahajovací schůzky se uskuteční ve dvou termínech, a to ve středu 7. září v 17:00 hodin a ve čtvrtek 8. září v 17:00 hodin.

Pokud vás zajímá jak probíhala návštěva A. Feustela ve Zlínském kraji můžete se podívat nejen na dvě fotogalerie, ale také si přečíst poněkud osobitý popis průběhu jeho návštěvy v tomto regionu.

Díky spolupráci Českých drah a Hvězdárny Valašské Meziříčí mohli lidé mířící první srpnový víkend vlakem taženým parní lokomotivou "Matěj" na vyhlášenou Karlovskou pouť pozorovat v železniční stanici Velké Karlovice, zastávka sluneční fotosféru a chromosféru. Že byl zájem jak o parní lokomotivu, tak o pozorování Slunce značný, se můžete přesvědčit ve fotogalerii.  

Upozornění:

Upozorňujeme zájemce o astronomii, kteří se chystají navštívit večerní program Hvězdárny Valašské Meziříčí v pátek 5. srpna 2011, že hvězdárna bude uzavřena.

Základní informace a fotogalerie k zajímavé a velmi úspěšné akci pro veřejnost, tentokrát trochu netradičně až na Českomoravské vrchovině. Podívejte se jak letos oslavili obyvatelé i návštěvníci obce Tři Studně výročí vzniku nejmenšího náměstí v Evrospké unii.

Zatmění Měsíce [21.06.2011]

Až do poslední chvíle nebylo večer a v noci 15. června 2011 zřejmé, zda-li se v okulárech dalekohledů Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. objeví červenošedý Měsíc ve stínu Země. K radosti naší a všech téměř 150 návštěvníků se po desáté hodině večerní oblačnost rozplynula a až do půlnoci jsme se mohli kochat zatměním Měsíce, dále pak planetou Saturn a souhvězdími letní oblohy.

Den dětí [21.06.2011]

V krásné nedělní odpoledne 5. června 2011 se pracovníci Hvězdárny Valašské Meziříčí zúčastnili každoročního dne dětí v parku zámku Kinských. Nabídli pozorování dalekohledy, odborný výklad, odpovědi na zvídavé otázky i drobné informační materiály.

V úterý 17. května 2011 úderem desáté hodiny dopolední byly slavnostně otevřeny vstupní dveře do specializované učebny, která vznikla rekonstrukcí nevyužívaných prostor staré sluneční laboratoře a archivu v objektu odborného pracoviště Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.

Hodina Země [06.04.2011]

V sobotu 26. března proběhl již 4. ročník celosvětového happeningu Hodina Země (Earth Hour), jehož cílem bylo symbolicky - zhasnutím světel po dobu 1 hodiny - upozornit na nadměrnou spotřebu elektrické energie a produkci skleníkových plynů. K této mezinárodní akci se mimo jiné připojili Město Valašské Meziříčí, Hvězdárna Valašské Meziříčí a Regionální energetické centrum.

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje