Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.
Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Budova hvězdárny č. p. 941 v ulici Vsetínská v místní části Horní předměstí - Na Stínadlech byla stavebně dokončena a zkolaudována s výhradami v roce 1955. Od vydání stavebního povolení vydaného v roce 1947 uběhlo plných osm let. O vydání požádala Astronomická sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí (ASMUS) za účelem výstavby hvězdárny, která bude sloužit pro spolkovou činnost, provádění amatérských astronomických pozorování a k popularizaci astronomie.
Projekt přeshraniční spolupráce Společně do stratosféry inicioval už řadu setkání, odborných i vzdělávacích akcí, včetně dvou testovacích letů stratosférických balónů a studentské soutěže. Počátkem března přinesly aktivity projektu velmi zajímavé a inspirující setkání zástupců obou projektových partnerů v Brně, na pozvání zástupců Laboratoře metalomiky a nanotechnologií.
V druhém týdnu února proběhly na vybraných slovenských školách motivační besedy v rámci projektu Společně do stratosféry. Ve čtyřech dnech jsme navštívili celkeme 8 škol. Akcí se zúčastnily více než tři stovky žáků a studentů.
Současná hvězdárna se opírá o poměrně bohatou minulost amatérské astronomie ve Valašském Meziříčí. Její počátky sahají do druhé poloviny dvacátých let 20. století, kdy členové České astronomické společnosti bydlící ve Valašském Meziříčí a okolí vytvořili neformální astronomický kroužek. Místem pro setkávání se stala pozorovatelna na vrchu Stínadla, kterou vlastnil a provozoval Antonín Ballner (1900–1972) od roku 1926.
Vážení čtenáři internetových stránek hvězdárny. V následujících měsících Vám budu s pravidelnou nepravidelností na těchto stránkách přinášet seriál článků a fotogalerií ze života hvězdářů (1920-2000) a hvězdárny ve Valašském Meziříčí (1945-2000).
Mnoho lidí i organizací se na konci každého roku ohlédne za tím, co se v uplynulém roce podařilo, co se podařilo méně a co se třeba nepodařilo vůbec. Konec roku je také obdobím k zamyšlení nad tím, co asi přinese rok nadcházející, jak pro organizaci, tak pro její jednotlivé pracovníky a spolupracovníky.
Pro zájemce o dění a aktivitách Hvězdárny Valašské Meziříčí, příspěvkové organizace jsme připravili malé ohlédnutí za uplynulým rokem.
Počas maximovej noci meteorického roja Geminidy, v noci z 13. na 14. decembra, môžete aj vy sledovať let stratosferického balóna. Stačí na to jednoduchý fotoaparát, malý ďalekohľad a jasná obloha.
Budeme rádi, pokud se budete společně s námi podílet na jedinečném slovensko-českém experimentu. Držte nám palce a my Vám přejeme jasnou oblohu!
Přeshraniční fotografická soutěže s názvem Společně se Sluncem byla v sobotu 7. prosince 2013 definitivně uzavřena, vyhodnocena a byly zveřejněny její výsledky. Zveřejnění a předání cen vítězům proběhlo v rámci zajímavého Fotografického soustředění - workshopu, který byl poslední akcí projektu Se Sluncem společně.
CERN je bezpochyby místem špičkového výzkumu nejen v oblasti částicové fyziky. Díky pochopení a vstřícnosti kolegů ze sdružení AGA, jmenovitě pana prof. Petra Kulhánka, jsem měl možnost společně se třemi dalšími kolegy z jiných institucí, navštívit právě tuto mimořádnou vědeckou instituci.
Realizační partneři projektu Společně do stratosféry vyhlašují velmi zajímavou stejnojmennou studentskou soutěž pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a studenty středních a vysokých škol.