Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Laboratoř metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity v Brně vyhlašuje společně se svými partnery v projektu Společně pro výzkum, rozvoj a inovace soutěž pro studenty a mladé výzkumníky. Soutěž je zaměřena na vývoj technických subsystémů výzkumné stratosférické platformy a jeho experimentálního vědeckého vybavení. Soutěž je realizována v rámci spolupracující a kooperující sítě orientované na vybudování a využívání stratosférické a pozemní výzkumné a vzdělávací infrastruktury STRATO–NANOBIOLAB.
Moderní technologie umožňují relativně jednoduchými prostředky zaznamenat dění na obloze kolem nás. Po internetu koluje velké množství úžasných snímků hvězdné oblohy. Problém je však většinou v tom, že jsou pořízeny z míst s přírodně tmavou oblohou, která se v České republice již nevyskytuje a po celé Evropě bychom taková místa napočítali na prstech jedné ruky. Jak tedy bude vypadat obloha na snímcích pořízených ze zahrady za vašim domem?
V prvním říjnovém týdnu jsme zahájili závěrečnou část projektu Astronomie - součást historie a kultury lidstva, který realizujeme za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky. V následujících měsících proběhne na území Moravy 18 přednášek z dějin astronomie a měření času.
Na konci září byl za přítomnosti mnoha hostů slavnostně otevřen dokončený vzdělávací park v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. Jednotlivé části vzdělávacího parku byly vybudovány v rámci projektu Brána do vesmíru, který je spolufinancován z Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2014. Partnerem projektu je Krajská hvezdáreň v Žiline, pracoviště Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste.
Součástí nového vzdělávacího parku jsou jak vnitřní, tak venkovní expozice, vzdělávací a didaktické pomůcky, které významným způsobem zlepšily podmínky pro vzdělávací činnost organizace.
V rámci projektu realizovaném Hvězdárnou Valašské Meziříčí a Krajskou hvězdárnou v Žilině byla před časem vyhlášená studentská soutěž určená žákům 7. - 9. tříd základních škol a studentům škol středních. Do konce soutěže zbývá zhruba jeden měsíc, ale ještě máte šanci se zúčastnit a vyhrát některou z pěkných knižních cen. Budeme rádi, když s námi budete soutěžit!
Okolnosti vzniku Astronomické sekce Muzejní společnosti (ASMUS) spadají k roku 1942, kdy 16. května měla proběhnout ustavující schůze odbočky České astronomické společnosti v Praze. Tímto měla být na oficiální úroveň postavena činnost neformálního společenství členů České astronomické společnosti , kteří bydleli ve Valašském Meziříčí a jeho okolí. Toto společenství vznikalo postupně od roku 1922, kolem Antonína Ballnera (1890-1972), který provozoval soukromou hvězdárnu Na Stínadlech, pravděpodobně od roku 1926 nejpozději však od roku 1929.
Klasické metody námořní navigace pomocí nebeských těles - astronavigace - stále více ustupuje novým, moderním, přesnějším a snadnějším metodám s využitím výdobytků moderní techniky. Družicových navigačních systémů, radiomajáků, výpočetní techniky atd.
Pokud se člověk hodlá na moře vypravit, měl by však vědět, jak se na moři orientovat, když z nějakého důvodu přestane moderní technika, na kterou stále více spoléháme, fungovat. K seznámení s klasickými metodami astronavigace sloužil úspěšný kurz, který vedl Dr. Petr Scheirich.
Budova hvězdárny č. p. 941 v ulici Vsetínská v místní části Horní předměstí - Na Stínadlech byla stavebně dokončena a zkolaudována s výhradami v roce 1955. Od vydání stavebního povolení vydaného v roce 1947 uběhlo plných osm let. O vydání požádala Astronomická sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí (ASMUS) za účelem výstavby hvězdárny, která bude sloužit pro spolkovou činnost, provádění amatérských astronomických pozorování a k popularizaci astronomie.
Projekt přeshraniční spolupráce Společně do stratosféry inicioval už řadu setkání, odborných i vzdělávacích akcí, včetně dvou testovacích letů stratosférických balónů a studentské soutěže. Počátkem března přinesly aktivity projektu velmi zajímavé a inspirující setkání zástupců obou projektových partnerů v Brně, na pozvání zástupců Laboratoře metalomiky a nanotechnologií.
V druhém týdnu února proběhly na vybraných slovenských školách motivační besedy v rámci projektu Společně do stratosféry. Ve čtyřech dnech jsme navštívili celkeme 8 škol. Akcí se zúčastnily více než tři stovky žáků a studentů.