Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Areál Hvězdárny Valašské Meziříčí tvoří rozlehlá zahrada, která obklopuje několik objektů hvězdárny. Nejstarším z nich je zrekonstruovaný historický objekt Ballnerovy hvězdárny z roku 1929, který byl vyhlášen kulturní památkou a jehož část je nyní využívána jako malá výstavní síň.
Hlavní budova Hvězdárny Valašské Meziříčí byla otevřena pro veřejnost v září 1955. Je zařízena pro realizaci nejrůznějších akcí pro veřejnost, jako jsou večerní či denní programy u dalekohledu spojené s pozorováním zajímavých objektů na obloze, přednášky, kurzy, semináře, programy doplňkové výuky pro školy, astronomické kroužky apod. Prostorná vstupní hala, která je průběžně obnovována, je vybavena obrazovou výzdobou, představující různá vesmírná tělesa, rakety, kosmické sondy a největší astronomické dalekohledy světa. Ve vstupní hale zůstaly z období vzniku hvězdárny reliéfy významných astronomů, jejichž autorem je již zesnulý sochař Ambrož Špetík a vyobrazení souhvězdí severní oblohy na stropu haly od valašské malířky Marie Bognerové. Ve vstupní hale si mohou návštěvníci prohlédnout model telekomunikační družice Iridium a zajímavou názornou pomůcku „pohled do nekonečna“. Nechybí ani prodej publikací s astronomickou tématikou – zájemce si může vybrat ze 45 titulů.
Budova odborného pracoviště je v provozu od roku 1964. Postupně je vybavována novou pozorovací technikou, resp. novým příslušenstvím ke stávajícím dalekohledům. Je vybavena zvedací podlahou, umožňující přístup ke všem částem dalekohledu a usnadňující především noční pozorování. Budova odborného pracoviště je vybavena fotografickou laboratoří a mechanickou dílnou, umožňující opravy přístrojového vybavení a údržbu všech objektů hvězdárny.
Součástí Hvězdárny Valašské Meziříčí je dále provozně-technický objekt s plynofikovanou kotelnou k vytápění objektů hvězdárny. Pro zajištění ubytování návštěvníků víkendových akcí slouží ubytovna turistického charakteru, tzv. „Škvorník“ s kapacitou 20 míst.
V areálu hvězdárny je dále umístěna meteorologická stanice, která je majetkem Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě.