Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Areál Hvězdárny Valašské Meziříčí tvoří rozlehlá zahrada, která obklopuje několik objektů hvězdárny. Nejstarším z nich je zrekonstruovaný historický objekt Ballnerovy hvězdárny z roku 1929, který byl vyhlášen kulturní památkou a jehož část je nyní využívána jako malá výstavní síň.
Hlavní budova Hvězdárny Valašské Meziříčí byla otevřena pro veřejnost v září 1955. Je zařízena pro realizaci nejrůznějších akcí pro veřejnost, jako jsou večerní či denní programy u dalekohledu spojené s pozorováním zajímavých objektů na obloze, přednášky, kurzy, semináře, programy doplňkové výuky pro školy, astronomické kroužky apod. Prostorná vstupní hala, která je průběžně obnovována, je vybavena obrazovou výzdobou, představující různá vesmírná tělesa, rakety, kosmické sondy a největší astronomické dalekohledy světa. Ve vstupní hale zůstaly z období vzniku hvězdárny reliéfy významných astronomů, jejichž autorem je již zesnulý sochař Ambrož Špetík a vyobrazení souhvězdí severní oblohy na stropu haly od valašské malířky Marie Bognerové. Ve vstupní hale si mohou návštěvníci prohlédnout model telekomunikační družice Iridium a zajímavou názornou pomůcku „pohled do nekonečna“. Nechybí ani prodej publikací s astronomickou tématikou – zájemce si může vybrat ze 45 titulů.
Budova odborného pracoviště je v provozu od roku 1964. Postupně je vybavována novou pozorovací technikou, resp. novým příslušenstvím ke stávajícím dalekohledům. Je vybavena zvedací podlahou, umožňující přístup ke všem částem dalekohledu a usnadňující především noční pozorování. Budova odborného pracoviště je vybavena fotografickou laboratoří a mechanickou dílnou, umožňující opravy přístrojového vybavení a údržbu všech objektů hvězdárny.
Součástí Hvězdárny Valašské Meziříčí je dále provozně-technický objekt s plynofikovanou kotelnou k vytápění objektů hvězdárny. Pro zajištění ubytování návštěvníků víkendových akcí slouží ubytovna turistického charakteru, tzv. „Škvorník“ s kapacitou 20 míst.
V areálu hvězdárny je dále umístěna meteorologická stanice, která je majetkem Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě.