Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Areál Hvězdárny Valašské Meziříčí tvoří rozlehlá zahrada, která obklopuje několik objektů hvězdárny. Nejstarším z nich je zrekonstruovaný historický objekt Ballnerovy hvězdárny z roku 1929, který byl vyhlášen kulturní památkou a jehož část je nyní využívána jako malá výstavní síň.
Hlavní budova Hvězdárny Valašské Meziříčí byla otevřena pro veřejnost v září 1955. Je zařízena pro realizaci nejrůznějších akcí pro veřejnost, jako jsou večerní či denní programy u dalekohledu spojené s pozorováním zajímavých objektů na obloze, přednášky, kurzy, semináře, programy doplňkové výuky pro školy, astronomické kroužky apod. Prostorná vstupní hala, která je průběžně obnovována, je vybavena obrazovou výzdobou, představující různá vesmírná tělesa, rakety, kosmické sondy a největší astronomické dalekohledy světa. Ve vstupní hale zůstaly z období vzniku hvězdárny reliéfy významných astronomů, jejichž autorem je již zesnulý sochař Ambrož Špetík a vyobrazení souhvězdí severní oblohy na stropu haly od valašské malířky Marie Bognerové. Ve vstupní hale si mohou návštěvníci prohlédnout model telekomunikační družice Iridium a zajímavou názornou pomůcku „pohled do nekonečna“. Nechybí ani prodej publikací s astronomickou tématikou – zájemce si může vybrat ze 45 titulů.
Budova odborného pracoviště je v provozu od roku 1964. Postupně je vybavována novou pozorovací technikou, resp. novým příslušenstvím ke stávajícím dalekohledům. Je vybavena zvedací podlahou, umožňující přístup ke všem částem dalekohledu a usnadňující především noční pozorování. Budova odborného pracoviště je vybavena fotografickou laboratoří a mechanickou dílnou, umožňující opravy přístrojového vybavení a údržbu všech objektů hvězdárny.
Součástí Hvězdárny Valašské Meziříčí je dále provozně-technický objekt s plynofikovanou kotelnou k vytápění objektů hvězdárny. Pro zajištění ubytování návštěvníků víkendových akcí slouží ubytovna turistického charakteru, tzv. „Škvorník“ s kapacitou 20 míst.
V areálu hvězdárny je dále umístěna meteorologická stanice, která je majetkem Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě.