Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Zajímavá vzdělávací výstava „Malá tělesa Sluneční soustavy – nebezpečí i příležitost“ seznamuje se základními fakty, přehledem typů malých těles Sluneční soustavy - tzv. meziplanetární hmoty, jejich významu pro Zemi a život na Zemi, ale také s úspěchy českých a slovenských odborníků v této oblasti. Informuje také o existující kooperující síti pro výzkum meziplanetární hmoty v příhraniční oblasti SR a ČR.
Výstava byla připravena a realizována v rámci projektu Společně pod tmavou oblohou.
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 3,72 MB)
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 8,33 MB)
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 5,70 MB)
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 5,22 MB)
Soubor ke stažení ve středním rozlišení (pdf; 4,93 MB)
autor: Libor Lenža