V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Výstava Meteorologie souhrnně popisuje vědeckou diciplínu, kterou si převážně spojujeme s předpovědí počasí. Nicméně jako taková se spíše věnuje jeho pozorování a popisování.
Ve zkratce se dozvíte historii od prvopočátků zaznamenávání přírodních zákonitostí až po současnou špičkovou měřící a pozorovací techniku, kterou už nenajdeme pouze na Zemi. Právě dlouhodobé pozorování umožňuje lidstvu vnímat klimatické změny a cykly přesahující svou délkou jeden lidský život.
Na omezeném prostoru přinášíme hned dva bonusy. Prvním je nepopiratelně atlas oblaků, který hned tak v nějaké učebnici nenajdete. Druhým je pak pohled do zákulisí relativně nové disciplíny, a sice pozorování nejen toho pozemského, ale i kosmického počasí.
autor: Tomáš Pečiva