Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Výstava Meteorologie souhrnně popisuje vědeckou diciplínu, kterou si převážně spojujeme s předpovědí počasí. Nicméně jako taková se spíše věnuje jeho pozorování a popisování.
Ve zkratce se dozvíte historii od prvopočátků zaznamenávání přírodních zákonitostí až po současnou špičkovou měřící a pozorovací techniku, kterou už nenajdeme pouze na Zemi. Právě dlouhodobé pozorování umožňuje lidstvu vnímat klimatické změny a cykly přesahující svou délkou jeden lidský život.
Na omezeném prostoru přinášíme hned dva bonusy. Prvním je nepopiratelně atlas oblaků, který hned tak v nějaké učebnici nenajdete. Druhým je pak pohled do zákulisí relativně nové disciplíny, a sice pozorování nejen toho pozemského, ale i kosmického počasí.
autor: Tomáš Pečiva