V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Tři tělesa, o nichž výstava pojednává, jsou pro člověka v mnoha praktických ohledech nenahraditelná. Učíme se o nich ve škole, díváme se na ně každý den a přesto o nich mnohdy příliš nevíme. Výstava je určena především žákům prvních stupňů základních škol, představuje a upozorňuje nenásilnou a hravou formou na základní fakta a informace.
Pro účely snadnějšího pochopení je také zpracován metodický materiál pro cílovou skupinu, který je v elektronické podobě dostupný na stránkách projektu ve formátu pdf.
Metodický materiál v podobě otázek a odpovědí k výstavě. (pdf 273 kB)
Výstavní panel SZM-Slunce ve formátu pdf (769 kB)
Výstavní panel SZM-Země ve formátu pdf (905 kB)
Výstavní panel SZM-Měsíc ve formátu pdf (760 kB)
autor: Tomáš Pečiva