Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.06.2025
Hvězdárna 70: Pomaturitní studium astronomie

Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."

19.05.2025
Rozhovor s Pavlem Gabzdylem

Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.

13.05.2025
Hvězdárna 70: Založení odbočky ČAS 1967

Vznik hvězdárny ve Valašském Meziříčí byl úzce spjat s činností místních amatérských astronomů... . Projekt byl úspěšně dokončen v roce 1955 a stal se výsledkem úsilí, v němž hrála roli také jejich aktivní účast v České astronomické společnosti.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Putovní výstavy » Jak vznikaly Karpaty

Jak vznikaly Karpaty

Hvězdárna Valašské Meziříčí připravila pro vyšší ročníky základních škol a školy střední netradiční putovní výstavu s názvem Jak vznikaly Karpaty. Výstava byla připravena v rámci realizace projektu přeshraniční spolupráce Brána do vesmíru.

Výstava na pěti panelech představuje pomocí velkého počtu obrázků a schémat základní informace ke vzniku, vývoji a současnosti pohoří na hranicích České a Slovenské republiky - Vnějších západních Karpat - jejichž historie se začala psát přibližně před 150 milióny roky. První panel výstavy se věnuje obecně fenoménu pohybu litosférických desek, který je v daném měřítku mezi známými planetami zcela ojedinělý. Druhá tabule zasazuje Karpaty (jako pásemné pohoří) do evropského kontextu a zobrazuje hlavní strukturní rysy. Další panel je věnován geologickému podloží, na kterém jsou jednotlivé příkrovy Karpat nasunuty. Předposlední tabule ukazuje typické horniny Karpat a představuje části venkovní geologické expozice v areálu valašskomeziříčské hvězdárny. Poslední tabule je věnována stopám po životě, které jsou v horninách Vnějších západních Karpat nacházeny, ale také upozorňuje, že kámen je velmi důležitá surovina.

Výstavu je možné a vhodné doplnit buď stejnojmennou besedou představující podrobněji mnohé skutečnosti ze vzniku a vývoje Karpat, využívá také malé ruční geologické vzorky k lepšímu zapamatování faktů a oživení besedy. Ideální je také návštěva venkovní geologické expozice v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí s doprovodem a výkladem odborného pracovníka. Představu o možnostech areálu na snímcích najdete v jedné z části webu projektu Brána do vesmíru.

Pokud máte zájem, je možné stáhnout si elektronickou verzi (pdf, 2,1 MB) malé brožurky představující venkovní geologickou expozici.

 

autor: Tomáš Pečiva


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz