Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Putovní výstavy » Jak vznikaly Karpaty

Jak vznikaly Karpaty

Hvězdárna Valašské Meziříčí připravila pro vyšší ročníky základních škol a školy střední netradiční putovní výstavu s názvem Jak vznikaly Karpaty. Výstava byla připravena v rámci realizace projektu přeshraniční spolupráce Brána do vesmíru.

Výstava na pěti panelech představuje pomocí velkého počtu obrázků a schémat základní informace ke vzniku, vývoji a současnosti pohoří na hranicích České a Slovenské republiky - Vnějších západních Karpat - jejichž historie se začala psát přibližně před 150 milióny roky. První panel výstavy se věnuje obecně fenoménu pohybu litosférických desek, který je v daném měřítku mezi známými planetami zcela ojedinělý. Druhá tabule zasazuje Karpaty (jako pásemné pohoří) do evropského kontextu a zobrazuje hlavní strukturní rysy. Další panel je věnován geologickému podloží, na kterém jsou jednotlivé příkrovy Karpat nasunuty. Předposlední tabule ukazuje typické horniny Karpat a představuje části venkovní geologické expozice v areálu valašskomeziříčské hvězdárny. Poslední tabule je věnována stopám po životě, které jsou v horninách Vnějších západních Karpat nacházeny, ale také upozorňuje, že kámen je velmi důležitá surovina.

Výstavu je možné a vhodné doplnit buď stejnojmennou besedou představující podrobněji mnohé skutečnosti ze vzniku a vývoje Karpat, využívá také malé ruční geologické vzorky k lepšímu zapamatování faktů a oživení besedy. Ideální je také návštěva venkovní geologické expozice v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí s doprovodem a výkladem odborného pracovníka. Představu o možnostech areálu na snímcích najdete v jedné z části webu projektu Brána do vesmíru.

Pokud máte zájem, je možné stáhnout si elektronickou verzi (pdf, 2,1 MB) malé brožurky představující venkovní geologickou expozici.

 

autor: Tomáš Pečiva


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies