Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Hvězdárna Valašské Meziříčí připravila pro vyšší ročníky základních škol a školy střední netradiční putovní výstavu s názvem Jak vznikaly Karpaty. Výstava byla připravena v rámci realizace projektu přeshraniční spolupráce Brána do vesmíru.
Výstava na pěti panelech představuje pomocí velkého počtu obrázků a schémat základní informace ke vzniku, vývoji a současnosti pohoří na hranicích České a Slovenské republiky - Vnějších západních Karpat - jejichž historie se začala psát přibližně před 150 milióny roky. První panel výstavy se věnuje obecně fenoménu pohybu litosférických desek, který je v daném měřítku mezi známými planetami zcela ojedinělý. Druhá tabule zasazuje Karpaty (jako pásemné pohoří) do evropského kontextu a zobrazuje hlavní strukturní rysy. Další panel je věnován geologickému podloží, na kterém jsou jednotlivé příkrovy Karpat nasunuty. Předposlední tabule ukazuje typické horniny Karpat a představuje části venkovní geologické expozice v areálu valašskomeziříčské hvězdárny. Poslední tabule je věnována stopám po životě, které jsou v horninách Vnějších západních Karpat nacházeny, ale také upozorňuje, že kámen je velmi důležitá surovina.
Výstavu je možné a vhodné doplnit buď stejnojmennou besedou představující podrobněji mnohé skutečnosti ze vzniku a vývoje Karpat, využívá také malé ruční geologické vzorky k lepšímu zapamatování faktů a oživení besedy. Ideální je také návštěva venkovní geologické expozice v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí s doprovodem a výkladem odborného pracovníka. Představu o možnostech areálu na snímcích najdete v jedné z části webu projektu Brána do vesmíru.
Pokud máte zájem, je možné stáhnout si elektronickou verzi (pdf, 2,1 MB) malé brožurky představující venkovní geologickou expozici.
autor: Tomáš Pečiva