V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Možnosti života ve vesmíru - název výstavy, ke kterému již není mnoho co dodat. Výstava je tentokrát spíše než obrazově obsáhlá textově, ale ten text stojí za to! Přesto jsme na omezené ploše mohli vždy jen naťuknout vybrané téma s životem spojené a je na čtenáři - divákovi, aby si v případě zájmu další informace již nalezl a nastudoval sám.
Dobrým začátkem může být poslech naučných přednášek stejnojmenného semináře, který se konal na hvězdárně a z něhož výstava vychází.
autor: Tomáš Pečiva