Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Zajímavou výstavu jsme pro Vás připravili v rámci projektu Společné vzdělávání pro společnou budoucnost, který jsem realizovali v druhé polovině roku 2014. Partnerem projektu byla Slovenská organizace pro vesmírné aktivity (SOSA).
Výstava o rozsahu pěti panelů představuje Evropskou kosmickou agenturu (ESA) jako hlavního lídra evropské kosmonautiky, představuje její soudobé projekty a směr vývoje. Ukazuje na několika příkladech, jak ovlivňují a jak moc zasahují kosmické technologie do běžného života každého z nás včetně praktických aplikací. Představuje také soudobou aktivní přeshraniční spolupráci v oblasti kosmického výzkumu a inovací prostřednictvím balónových letů do stratosféry, které realizuje SOSA s dalšími partnery včetně Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Panel č. 1 ke stažení (pdf; 2,47 MB)
Panel č. 2 ke stažení (pdf; 3,17 MB)
Panel č. 3 ke stažení (pdf; 2,54 MB)
Panel č. 4 ke stažení (pdf; 3,43 MB)
Panel č. 5 ke stažení (pdf; 2,29 MB)
autor: Libor Lenža