V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Zajímavou výstavu jsme pro Vás připravili v rámci projektu Společné vzdělávání pro společnou budoucnost, který jsem realizovali v druhé polovině roku 2014. Partnerem projektu byla Slovenská organizace pro vesmírné aktivity (SOSA).
Výstava o rozsahu pěti panelů představuje Evropskou kosmickou agenturu (ESA) jako hlavního lídra evropské kosmonautiky, představuje její soudobé projekty a směr vývoje. Ukazuje na několika příkladech, jak ovlivňují a jak moc zasahují kosmické technologie do běžného života každého z nás včetně praktických aplikací. Představuje také soudobou aktivní přeshraniční spolupráci v oblasti kosmického výzkumu a inovací prostřednictvím balónových letů do stratosféry, které realizuje SOSA s dalšími partnery včetně Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Panel č. 1 ke stažení (pdf; 2,47 MB)
Panel č. 2 ke stažení (pdf; 3,17 MB)
Panel č. 3 ke stažení (pdf; 2,54 MB)
Panel č. 4 ke stažení (pdf; 3,43 MB)
Panel č. 5 ke stažení (pdf; 2,29 MB)
autor: Libor Lenža