Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Kosmologií označujeme souhrn vědeckých poznatků, které vedou k pochopení vesmíru jako celku, zejména s ohledem na jeho původ a budoucnost. Kosmologie se z dřívějších filosofických úvah v průběhu 20. století přeměnila v exaktní vědeckou disciplínu, která má dnes široké experimentální zázemí.
Ve spolupráci s předním odborníkem a popularizátorem fyziky a astrofyziky panem prof. Petrem Kulhánkem, vedoucím oddělení teorie plazmatu, katedry fyziky elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze. Náročné téma vzniku a vývoje vesmíru obsahově a obrazově navrhl na pět panelů, které si můžete prohlédnout ve formátu pdf (s malým rozlišením).
Výstava je určena především pro žáky středních škol.
Výstavní panel 01 ve formátu pdf (2,8 MB).
Výstavní panel 02 ve formátu pdf (2,3 MB).
Výstavní panel 03 ve formátu pdf (1,9 MB).
Výstavní panel 04 ve formátu pdf (2,5 MB).
Výstavní panel 05 ve formátu pdf (2,0 MB).
autor: Tomáš Pečiva