Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Na již obvyklých pěti panelech se tentokrát mohou návštevníci a studenti seznámit se stručnou, ale zároveň ucelenou, historií poznávání Měsíce.
Úvod je věnován teorii jeho vzniku, prvním pokusům o jeho vyobrazení a principu na jehož základě dochází k zatmění Měsíce. Další část se zabývá kosmickým výzkumem a velkým počtem automatických sond, které se zasloužily o velký skok pro lidstvo. Přistání lidí na povrchu v projektu Apollo je věnován samostaný panel. Nicméně ani po úspěšném přistání člověka zájem o Měsíc neopadl, spíše naopak. Následovala tedy celá flotila dalších kosmických sond a pokusy o nalezení vody. Závěr shrnuje snahy člověka o návrat.
náhled1, náhled2, náhled3, náhled4, náhled5
autor: Tomáš Pečiva