Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Výstava věnovaná historii kosmonautiky a prvním kosmickým letům. Mezi historickými milníky dobývání kosmu zde mimo jiné nalezneme nákres principu reaktivního motoru.
Na dalších panelech připomínáme význam kosmických letů a jejich nezanedbatelný přínos, který si již dnes ani neuvědomujeme a bereme jej jako samozřejmost. Přestože převážná část letů do vesmíru končí už na oběžné dráze kolem Země, existuje také početná skupina sond, které nám umožňují na dálku zkoumat vzdálená tělesa Sluneční soustavy, kam bychom se jinak nikdy nedostali.
autor: Tomáš Pečiva