Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » O vesmírných katastrofách a tajemství světla

O vesmírných katastrofách a tajemství světla

Na dva zajímavé programy pozve veřejnost v příštím týdnu naše  hvězdárna.

Které největší meteority dopadly kdy na Zemi? Proč americká agentura NASA zřídila speciální tým na jejich vyhledávání? Za jak dlouho se dráha naší planety změní z kruhové na eliptickou? Jak může meziplanetární prach ovlivnit naše klima a kdy nastane další doba ledová?

Na tyto a další otázky odpoví přednáška nazvaná Vesmírné katastrofy na Zemi aneb Co nás potkalo a možná ještě čeká, která se uskuteční ve středu 20. října v 18:00 hodin v přednáškovém sále hvězdárny. „Cílem je objasnit zájemcům problematiku kosmických vlivů, o kterých většina lidí nemá tušení, na naši planetu,“ říká autor přednášky a odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer, jenž svůj výklad doplní množstvím fotografií a videí. Vstupné činí 50 Kč pro dospělé a 40 Kč pro mládež.
O tři dny později – v sobotu 23. října ve 14:00 hodin – hvězdárna uspořádá další program pro rodiny s dětmi, tentokrát pod názvem Poznávejme svět světlem. „Budeme si povídat o světle, jak ho všichni známe, o jeho přírodních i umělých zdrojích a o tom, jak dlouhá a strastiplná cesta vedla k vynálezu žárovky. Také poznáme vlastnosti světla, zejména barvy, které si ověříme praktickými pokusy,“ zve k návštěvě autorka programu a odborná pracovnice hvězdárny Naďa Lenžová. I v tomto případě činí vstupné 50 korun pro dospělé a 40 korun pro mládež s tím, že je nutná předchozí rezervace – do pátku 22. října do 12:00 hodin na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu info@astrovm.cz. Rezervace je platná až poté, co ji hvězdárna potvrdí.     
Podrobnosti k oběma akcím najdete na www.astrovm.cz

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz