Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Na dva zajímavé programy pozve veřejnost v příštím týdnu naše hvězdárna.
Které největší meteority dopadly kdy na Zemi? Proč americká agentura NASA zřídila speciální tým na jejich vyhledávání? Za jak dlouho se dráha naší planety změní z kruhové na eliptickou? Jak může meziplanetární prach ovlivnit naše klima a kdy nastane další doba ledová?
Na tyto a další otázky odpoví přednáška nazvaná Vesmírné katastrofy na Zemi aneb Co nás potkalo a možná ještě čeká, která se uskuteční ve středu 20. října v 18:00 hodin v přednáškovém sále hvězdárny. „Cílem je objasnit zájemcům problematiku kosmických vlivů, o kterých většina lidí nemá tušení, na naši planetu,“ říká autor přednášky a odborný pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer, jenž svůj výklad doplní množstvím fotografií a videí. Vstupné činí 50 Kč pro dospělé a 40 Kč pro mládež.
O tři dny později – v sobotu 23. října ve 14:00 hodin – hvězdárna uspořádá další program pro rodiny s dětmi, tentokrát pod názvem Poznávejme svět světlem. „Budeme si povídat o světle, jak ho všichni známe, o jeho přírodních i umělých zdrojích a o tom, jak dlouhá a strastiplná cesta vedla k vynálezu žárovky. Také poznáme vlastnosti světla, zejména barvy, které si ověříme praktickými pokusy,“ zve k návštěvě autorka programu a odborná pracovnice hvězdárny Naďa Lenžová. I v tomto případě činí vstupné 50 korun pro dospělé a 40 korun pro mládež s tím, že je nutná předchozí rezervace – do pátku 22. října do 12:00 hodin na telefonu 571 611 928 nebo na e-mailu info@astrovm.cz. Rezervace je platná až poté, co ji hvězdárna potvrdí.
Podrobnosti k oběma akcím najdete na www.astrovm.cz.
autor: Josef Beneš