Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
V naší hvězdárně výjimečně nebude řeč o astronomii ani jiných přírodních vědách.
Cestovatel a fotograf Lukáš Socha tady ve čtvrtek 11. listopadu v 18:00 hodin vystoupí s přednáškou nazvanou Ve stopách Hanzelky a Zikmunda. „Na cestách jsem strávil půlku života. Vydat se ve stopách druhé euroasijské expedice legendární dvojice mě napadlo v roce 2013,“ vzpomíná jejich nyní sedmatřicetiletý obdivovatel.
Uplynulo dalších pět let, než se s kamarádem Tomášem Vaňourkem vypravili vstříc životnímu dobrodružství. Za devět měsíců procestovali 32 zemí, urazili přes 130 tisíc kilometrů a překročili 22 časových pásem. Přepravovali se auty, loděmi, letadly, autobusy, vlaky a samozřejmě pěšky.
„Chtěli jsme zaznamenat, jak se změnil svět za šedesát let od putování Hanzelky a Zikmunda,“ popisuje cíl jejich cesty Socha. „Namísto původně plánované stovky míst, která cestovatelé společně navštívili, jsme jich zmapovali téměř dvojnásobek. Zachytili jsme nejen proměnu lidí, krajiny a architektury, ale i jídelníčku nebo dopravních prostředků.“
Fotografie, film a knihu se svými postřehy věnovali Miroslavu Zikmundovi k jeho stým narozeninám. Cesta probudila mimořádný zájem veřejnosti, který vyústil v přednáškovou šňůru. Jedna ze zastávek bude patřit naší hvězdárně. Kromě bezprostředního líčení cestovatelských zážitků Lukáš Socha sleduje i hlubší myšlenku. „Bude to přednáška o motivaci, o potřebě dělat věci od srdce, naplno a věřit při tom sám v sebe. A také o naší snaze vrátit mezi Čechy silné téma Hanzelky a Zikmunda,“ dodává jejich pokračovatel.
Vstupné na přednášku činí 50 Kč pro dospělé a 40 Kč pro mládež.
Další informace lze nalézt na www.astrovm.cz.
autor: Josef Beneš