Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Dětský seminář a konferenci uspořádala o víkendu naše hvězdárna.
Dva dny naplněné astronomií a dalšími přírodními vědami prožilo 15 dětí v horském hotelu ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku. Hvězdárna sem pozvala členy svého astronomického kroužku.
„Každý dostal za úkol připravit si konferenční příspěvek, který před ostatními přednesl formou krátké prezentace. Měli na to dva týdny,“ říká vedoucí kroužku a odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus.
Jeho dcera Libuše si zřídila malou laboratoř v učebně hvězdárny. Ve dvou různých prostředích tady z obilných zrn vypěstovala zelené osení. „Zkoumala jsem, za jakých podmínek poroste rychleji. Lépe mu svědčí skleník v podobě obráceného akvária, do něhož jsem navíc pouštěla oxid uhličitý,“ popisuje svůj pokus dvanáctiletá dívka, kterou zajímá biologie a nad otázkou růstu rostlin přemýšlí delší dobu.
Mimo to účastníci semináře se zájmem vyslechli prezentace svých vrstevníků, věnované například Sluneční soustavě, americké kosmické agentuře NASA, osídlování vesmíru, astronomické události nazývané kilonova nebo významu vody. „Výběr témat jsme nechali na přednášejících. Chtěli jsme, aby se naučili pracovat s prameny a ze zjištěných informací dokázali vyvodit závěry a seznámit s nimi publikum,“ vysvětluje Kraus, jemuž připadla role mentora, jemně usměrňujícího práci mladých vědců.
Jejich víkendové setkání se neomezilo jen na přednáškový sál. Na programu měli také pěší výlet spojený s návštěvou Experimentálního ekologického pracoviště na Bílém Kříži a přednášku o největší astronomické laboratoři na světě v chilské poušti Atacama. Nechybělo ani pásmo zábavných fyzikálních a chemických pokusů s ohněm, který nepálí, a s výrobou vodíku, jímž naplnili malou plechovku, kterou se pokusili vyslat do vesmíru.
autor: Josef Beneš