S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Závěrečným odborným seminářem, který proběhl od 1. do 3. října v horském hotelu Charbulák ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku, se uzavřel celoroční česko-slovenský projekt s názvem Rozvoj přeshraniční observační sítě, financovaný z Fondu malých projektů Interreg V-A SR–ČR. Pořadatelem setkání a hlavním partnerem projektu byla Hvězdárna Valašské Meziříčí, jejím přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.
„Představili jsme současný stav observační sítě v obou zemích, aktivity uskutečněné v rámci projektu a možnosti dalšího směřování našich činností v dané oblasti,“ informuje ředitel naší hvězdárny Libor Lenža, jenž považuje za velmi cenné, že se zde sešla reprezentativní skupina lidí, zvláště ze Slovenska.
Přednášky, jež účastníci semináře vyslechli, se týkaly například využití společných aktivit při popularizaci astronomie a při odborné práci. „Diskutovali jsme také, jak do nich zapojit další slovenské partnery a jak získaná data využít pro vzdělávání a vědu,“ doplňuje Lenža.
Dalším výsledkem končícího projektu, který Evropská unie podpořila částkou zhruba 700 tisíc korun, byla modernizace důležité součásti observační sítě – spektrografů pořizujících spektra meteorů. „Nakoupili jsme tři nové spektrografické kamery, instalované na různých místech včetně naší hvězdárny,“ připomíná ředitel. Vybavení zejména slovenských observatoří dalšími přístroji, především spektrografy, s jejichž pomocí lze zajistit kvalitní pokrytí oblohy, má být cílem navazujících projektů, jež obě strany připravují na příští období.
autor: Josef Beneš