Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Závěrečným odborným seminářem, který proběhl od 1. do 3. října v horském hotelu Charbulák ve Starých Hamrech na Frýdecko-Místecku, se uzavřel celoroční česko-slovenský projekt s názvem Rozvoj přeshraniční observační sítě, financovaný z Fondu malých projektů Interreg V-A SR–ČR. Pořadatelem setkání a hlavním partnerem projektu byla Hvězdárna Valašské Meziříčí, jejím přeshraničním partnerem je Krajská hvězdárna v Žilině.
„Představili jsme současný stav observační sítě v obou zemích, aktivity uskutečněné v rámci projektu a možnosti dalšího směřování našich činností v dané oblasti,“ informuje ředitel naší hvězdárny Libor Lenža, jenž považuje za velmi cenné, že se zde sešla reprezentativní skupina lidí, zvláště ze Slovenska.
Přednášky, jež účastníci semináře vyslechli, se týkaly například využití společných aktivit při popularizaci astronomie a při odborné práci. „Diskutovali jsme také, jak do nich zapojit další slovenské partnery a jak získaná data využít pro vzdělávání a vědu,“ doplňuje Lenža.
Dalším výsledkem končícího projektu, který Evropská unie podpořila částkou zhruba 700 tisíc korun, byla modernizace důležité součásti observační sítě – spektrografů pořizujících spektra meteorů. „Nakoupili jsme tři nové spektrografické kamery, instalované na různých místech včetně naší hvězdárny,“ připomíná ředitel. Vybavení zejména slovenských observatoří dalšími přístroji, především spektrografy, s jejichž pomocí lze zajistit kvalitní pokrytí oblohy, má být cílem navazujících projektů, jež obě strany připravují na příští období.
autor: Josef Beneš