Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK

RSS kanál pro aktuality AKA Aktuality AK

HST pozoroval vypařující se exoplanetu

Mladá planeta kroužící kolem červeného trpaslíka se na oběžné dráze mění nepředvídatelným způsobem. Je tak blízko své mateřské hvězdy, že zažívá konzistentní přívaly energie, což způsobuje vypařování její vodíkové atmosféry – planeta je postupně rozfoukávána.

Pozorování JWST poprvé objevila vodu ve vnitřním disku kolem mladé hvězdy s obřími planetami

Nová měření provedená infračerveným přístrojem MIRI (Mid-InfraRed Instrument) vesmírného teleskopu James Webb Space Telescope (JWST) detekovala vodní páru ve vnitřním disku okolo hvězdy PDS 70, která se nachází 370 světelných let daleko. Toto je první detekce vody v terestrické oblasti disku, o kterém je již známo, že hostí dvě nebo více protoplanet.

Má tato exoplaneta sourozence sdílejícího stejnou oběžnou dráhu?

Pomocí radioteleskopu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) astronomové našli možného „sourozence“ planety obíhající kolem vzdálené hvězdy PDS 70. Tým objevil oblak trosek, který by mohl sdílet oběžnou dráhu této planety a který, jak věří, by mohl být stavebními kameny nové planety nebo zbytky planety již vytvořené. Pokud by se tento objev potvrdil, byl by dosud nejsilnějším důkazem toho, že dvě exoplanety mohou sdílet jednu oběžnou dráhu.

První průlet BepiColombo kolem Merkuru zjistil, že elektronový déšť spouští rentgenové polární záře

BepiColombo, společná mise Evropské vesmírné agentury (ESA) a Japonské kosmické agentury (JAXA), odhalila, jak mohou elektrony „pršící“ na povrch Merkuru spustit vysokoenergetické polární záře. Mise, která je na cestě k nejvnitřnější planetě Sluneční soustavy od roku 2018, úspěšně provedla svůj první průlet kolem Merkuru 1. října 2021. Mezinárodní tým výzkumníků analyzoval data ze tří přístrojů BepiColombo během setkání. Výsledky této studie byly publikovány v Nature Communications.

Na stopě tajemné síly ve vesmíru – vědci vrhají nové světlo na temnou energii

Pomocí pokročilých vesmírných dalekohledů a datových souborů vědci dospěli k závěru, že temná energie, která představuje asi 76 % energetické hustoty vesmíru, je rovnoměrně rozprostřena po celém vesmíru a zůstává konstantní v průběhu času. Počáteční studie temné energie pomocí dalekohledu eROSITA naznačuje, že je rovnoměrně rozptýlena v prostoru i čase.

Mohou nás mimozemšťané odhalit?

Výzkumníci z Mauricia a Manchesterské univerzity použili získaná zdrojová data k simulaci úniku rádiových signálů z vysílačů sítě mobilních telefonů, aby předpověděli, co může mimozemská civilizace registrovat z velké dálky. Tým zjistil, že zatímco jednotlivé systémy mají nízký rádiový výkon, kombinované spektrum miliard zařízení, spojené s výkonnějšími budoucími širokopásmovými systémy, by mohlo být dostatečně velké na to, aby je detekovaly pokročilé mimozemské civilizace. Jak by Země vypadala pro mimozemskou civilizaci nacházející se světelné roky daleko?

Nový výzkum zdvojnásobil stáří vesmíru na 26,7 miliardy let

Nová studie naznačuje, že vesmír může být starý až 26,7 miliardy let, což je téměř dvojnásobek obecně přijímaného stáří 13,7 miliardy roků. Nový model, zahrnující Zwickyho teorii unaveného světla a Diracovy vyvíjející se vazebné konstanty, by mohl vysvětlit existenci zralých malých galaxií vytvořených pouhých 300 milionů let po Velkém třesku a navrhnout revidovanou interpretaci kosmologické konstanty.

Extrémně velký dalekohled ELT dosáhl stavebního milníku

Publikovaný snímek pořízený koncem června 2023 ukazuje pohled webovou kamerou na staveniště extrémně velkého dalekohledu ELT (Extremely Large Telescope) na vrcholu hory Cerro Armazones v chilské poušti Atacama. Tam inženýři a stavební dělníci v současnosti ohromujícím tempem montují konstrukci kopule dalekohledu. Ocelová konstrukce, která se každým dnem viditelně mění, brzy získá známý kulový tvar typický pro kopule dalekohledů. Hvězdnému pozadí dominuje jádro Mléčné dráhy, naší domovské Galaxie, a Velké a Malé Magellanovo mračno – dvě trpasličí galaxie, které obíhají kolem Mléčné dráhy.

Webbův teleskop slaví první výročí velkolepým snímkem oblasti formování hvězd

Vědecký tým kolem Webbova teleskopu zveřejnil krásný snímek malé hvězdotvorné oblasti v oblačném komplexu Rho Ophiuchi. Tento oblačný komplex je souborem mezihvězdných mračen a různých mlhovin v souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). V odhadované vzdálenosti 460 světelných let je to jedna z nejbližších oblastí tvorby hvězd k naší Sluneční soustavě.

Život po smrti: Astronomové objevili záhadnou planetu, která by neměla existovat

Astronomové z University of Hawaii Institute for Astronomy objevili planetu, která přežila to, co měla pro ni být katastrofická událost způsobená jejím sluncem. Planeta Halla (viz obrázek) podobná Jupiteru přežila expanzi svého slunce Baekdu do podoby rudého obra, což je proces, který ji měl podle astronomů z University of Hawaii pohltit. Překvapivé přežití podněcuje teorie o planetární evoluci, včetně potenciálního původu dvojhvězd nebo nově vzniklé planety „druhé generace“.

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz