Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili skvrny na povrchu Polárky

Astronomové objevili skvrny na povrchu Polárky

28.08.2024

Astronomové používající interferometr Center for High Angular Resolution Astronomy (CHARA) Array, pracující v oboru viditelného a infračerveného světla, pozorovali Polárku, členku trojhvězdného systému a nejbližší a nejjasnější klasickou hvězdu typu cefeidy. Astronomové používají tyto hvězdy jako „standardní svíčky“, protože jejich skutečná jasnost závisí na periodě pulsace: jasnější hvězdy pulsují pomaleji než slabší hvězdy. Polárka je také známá jako Severka, α Ursae Minoris, HR 424 nebo HD 8890.

Jak jasná se hvězda jeví na obloze, závisí na skutečné jasnosti hvězdy a vzdálenosti od Země. Protože astronomové znají skutečnou jasnost cefeidy na základě její pulsační periody, mohou je použít k měření vzdáleností jejich hostitelských galaxií a k odvození rychlosti rozpínání vesmíru. Nancy Evansová z Harvard & Smithsonian's Center for Astrophysics a její kolegové pozorovali Polárku pomocí optického interferometrického pole CHARA – šesti dalekohledů na Mount Wilson v Kalifornii. Jejich cílem bylo zmapovat dráhu blízkého, slabého společníka, který oběhne Polárku jednou za 30 let.

Snímek Polárky ve falešných barvách byl pořízen
dalekohledy CHARA Array v dubnu 2021

Malá vzdálenost a velký kontrast v jasnosti mezi oběma hvězdami činí extrémně náročným pozorovat binární systém během jejich největšího přiblížení,“ řekla Evansová. Vědci úspěšně sledovali oběžnou dráhu blízkého společníka Polárky a měřili změny její velikosti, když pulsovala.

Orbitální pohyb ukázal, že Polárka má hmotnost pětkrát větší než Slunce. Snímky Polárky vedly k závěru, že má průměr 46krát větší než Slunce. Pozorování pomocí dalekohledů CHARA také poskytla první pohled na to, jak vypadá povrch této proměnné cefeidy.

Snímky pořízené dalekohledy CHARA odhalily velké světlé a tmavé skvrny na povrchu Polárky, které se časem měnily,“ řekla Gail Schaeferová, ředitelka CHARA Array. „Přítomnost skvrn a rotace hvězdy může souviset se 120denní variací naměřené rychlosti.“

Máme v plánu pokračovat v zobrazování Polárky i v budoucnu,“ řekl profesor John Monnier z University of Michigan. „Doufáme, že lépe pochopíme mechanismus, který generuje skvrny na povrchu Polárky.“

Práce týmu byla publikována v časopise Astrophysical Journal.

Obrázky – credit: Evans et al., doi: 10.3847/1538-4357/ad5e7a

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/polaris-star-13191.html a https://scitechdaily.com/polaris-hidden-details-new-observations-reveal-the-north-stars-spotted-surface/

autor: František


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz