Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Tajemství rychlého utváření planet

Tajemství rychlého utváření planet

08.09.2024

Výzkumníci vyvinuli nový model pro formování planet, který ukazuje, jak mohou poruchy v protoplanetárních discích rychle vytvořit plynné obry. Tento proces je efektivnější, než se dříve myslelo a odpovídá nedávným pozorováním vzdálených plynných obrů v jiných planetárních soustavách.

Naším bezprostředním vesmírným sousedstvím je Sluneční soustava. Známe ji dobře: Slunce ve středu; pak kamenné planety Merkur, Venuše, Země a Mars; a pak pás asteroidů; následují plynní obři Jupiter a Saturn; dále ledoví obři Uran a Neptun; a nakonec Kuiperův pás se svými kometami.

Ale jak dobře známe svůj domov? Předchozí teorie předpokládaly, že obří planety vznikají srážkami a nahromaděním nebeských těles podobných asteroidům, tzv. planetesimál, a následným nahromaděním plynu v průběhu milionů let. Tyto modely však nevysvětlují ani existenci plynných obrů umístěných daleko od jejich hvězd, ani vznik Uranu a Neptunu.

Inovativní model formování planet
Astrofyzici z Ludwig Maximilian University of Munich (LMU), ORIGINS Excellence Cluster a Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics (MPE) vyvinuli vůbec první model, který zahrnuje všechny nezbytné fyzikální procesy, které hrají roli při formování planet. Pomocí tohoto modelu prokázali, že prstencové poruchy v protoplanetárních discích, takzvaných substrukturách, mohou vyvolat rychlou tvorbu mnoha plynných obrů. Výsledky studie se shodují s nejnovějšími pozorováními a naznačují, že formování obřích planet by mohlo probíhat efektivněji a rychleji, než se dříve myslelo.

Dynamická akumulace prachu a růst planet
Na svém modelu vědci demonstrují, jak se milimetrové prachové částice aerodynamicky hromadí v turbulentním plynném disku a jak tato počáteční porucha v disku zachycuje prach a zabraňuje jeho úniku směrem ke hvězdě. Tato akumulace činí růst planet velmi efektivním, protože najednou je v kompaktní oblasti k dispozici mnoho stavebního materiálu a jsou přítomny správné podmínky pro vznik planet.

Protoplanetární disk v okolí mladé hvězdy

Když se planeta dostatečně zvětší na to, aby ovlivnila plynný disk, vede to k obnovenému obohacení prachu dále v disku,“ vysvětluje Til Birnstiel, profesor teoretické astrofyziky na LMU a člen ORIGINS Cluster of Excellence. „Planeta přitom zažene prach – jako ovčácký pes honící své stádo – do oblasti mimo svou vlastní oběžnou dráhu.“ Proces začíná znovu, zevnitř ven, a může vzniknout další obří planeta. „Je to poprvé, co simulace sledovala proces, při kterém jemný prach roste do obřích planet,“ poznamenává Tommy Chi Ho Lau, hlavní autor studie a doktorand na LMU.

Důsledky pro tvorbu plynných obrů
V naší Sluneční soustavě se plynní obři nacházejí ve vzdálenosti asi 5 astronomických jednotek (AU) (Jupiter) až 30 AU (Neptun) od Slunce. Pro srovnání, Země je od Slunce vzdálena asi 150 milionů kilometrů, což odpovídá 1 AU.

Studie ukazuje, že v jiných planetárních systémech by porucha mohla uvést proces do pohybu na mnohem větší vzdálenosti a přesto by k němu došlo velmi rychle. Takové systémy byly v posledních letech často pozorovány rádiovou observatoří ALMA, která našla plynné obry v mladých discích ve vzdálenosti přes 200 AU. Model však také vysvětluje, proč naše Sluneční soustava po Neptunu zřejmě přestala tvořit další planety: stavební materiál byl prostě spotřebován.

Výsledky studie odpovídají současným pozorováním mladých planetárních systémů, které mají ve svých discích výrazné substruktury. Tyto substruktury hrají rozhodující roli při formování planet. Studie naznačuje, že formování obřích planet a plynných obrů probíhá s větší účinností a rychlostí, než se dříve předpokládalo. Tyto nové poznatky by mohly upřesnit naše chápání původu a vývoje obřích planet ve Sluneční soustavě a vysvětlit rozmanitost pozorovaných planetárních systémů.

Obrázky – credit: ESO/L. Calçada

Zdroj: https://scitechdaily.com/secrets-of-rapid-planet-formation-protoplanetary-puzzles-solved-at-hyper-speed/ a https://www.origins-cluster.de/en/news-events/news/detail/ai-shines-a-new-light-on-exoplanets

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz