Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Od listopadu 2012 jsou na střeše jižní budovy Hvězdárna Valašské Meziříčí napevno instalovány dva video-systémy pro zaznamenávání přeletů meteorů. V roce 2013 tedy měly naše kamery první možnost zaznamenat celý rok meteorické aktivity z jednoho pevného stanoviště. Pevná instalace kamer navíc umožnila částečnou automatizaci pozorování, což se projevilo na počtu napozorovaných nocí i zachycených meteorů.
![]() |
Sloučená zorná pole obou kamer s vykreslenými meteory za rok 2013 |
![]() |
Ve směru překážek omezujíích výhled (stromů) je patrný úbytek meteorů. |
Základní charakteristikou, podle které lze uplynulý rok zhodnotit, je počet nocí, ve kterých byl naším systém zaznamenán alespoň jeden meteor. V případě východního systému to bylo 221 nocí, v případně jižního (který je o něco méně citlivý) to bylo 214 nocí.
Přestože maxima aktivnějších rojů (Kvadrantid, Perseid i Geminid) byla rušena oblačností, podařilo se východní kamerou v roce 2013 zaznamenat 3 842 jednotlivých meteorů. Největší část z nich tvořily meteory sporadické (které nebyly přiřazeny k žádnému známému roji). Bylo jich zaznamenáno 1525. Největší množství rojových meteorů bylo přiřazeno Perseidám (549), Orionidám (123) a Jižním delta Akvaridám (61). Za zmínku stojí počet zachycených Zářijových Perseid (49, při spršce 9. září 2013, článek).
Z jižní stanice máme 2 352 záznamů meteorů. Z toho 872 sporadických, 407 Perseid, 60 Orionid a 41 Jižních delta Akvarid. Jižní kamera zachytila v uvedené spršce 35 Zářijových Perseid.
Zajímavostí je fakt, že kompletní zpracované záznamy z dvojice kamer za rok 2013 představují téměř přesně 400 GB dat.
Přestože měření jasností meteorů (zvláště těch jasných) je z našich výstupů dosti problematické (využíváme nastavení pro maximální dosah a jasné meteory jsou často saturovány – poskytují více signálu, než je náš systém schopen zpracovat, měření navíc ovlivňuje oblačnost nebo Měsíc), nabízíme vám na následujících videích deset meteorů s nejvyšší naměřenou jasností, jaké byly v roce 2013 zachyceny jižní i východní kamerou.
stanice Valašské Meziříčí S - jih | stanice Valašské Meziříčí E - východ |
Přehled zajímavých událostí roku 2013 v krátkých článcích:
autor: Jiří Srba