Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
V letošním roce jsme opět pomocí videotechniky pozorovali nejznámější meteorický roj - Perseidy. Poprvé však z pevného stanoviště na střeše jižní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí a se dvěmi kamerami, které pokrývají východní a jižní obzor.
Na zpracování výsledků se pracuje, protože zdaleka nejsou k dispozici všechna data. Období aktivity Perseid je poměrně dlouhé a s finálním zpracováním je tedy potřeba počkat minimálně do konce srpna.
Zde si můžete prohlédnout některé vizualizace a předběžné výsledky.
Složená projekce z obou kamer na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Vzhledem k částečnému překryvu zorných polí lze na videozáznamech nalézt společné meteory, které například přelétají z jednoho zorného pole od druhého.
Předběžné dráhy společných meteroů zaznamenaných v rámci sítě CEMENT a databáze EDMOND při kampani Perseidy 2013 (autor Jakub Koukal).
autor: Jiří Srba