Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
V letošním roce jsme opět pomocí videotechniky pozorovali nejznámější meteorický roj - Perseidy. Poprvé však z pevného stanoviště na střeše jižní budovy Hvězdárny Valašské Meziříčí a se dvěmi kamerami, které pokrývají východní a jižní obzor.
Na zpracování výsledků se pracuje, protože zdaleka nejsou k dispozici všechna data. Období aktivity Perseid je poměrně dlouhé a s finálním zpracováním je tedy potřeba počkat minimálně do konce srpna.
Zde si můžete prohlédnout některé vizualizace a předběžné výsledky.
Složená projekce z obou kamer na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Vzhledem k částečnému překryvu zorných polí lze na videozáznamech nalézt společné meteory, které například přelétají z jednoho zorného pole od druhého.
Předběžné dráhy společných meteroů zaznamenaných v rámci sítě CEMENT a databáze EDMOND při kampani Perseidy 2013 (autor Jakub Koukal).
autor: Jiří Srba