Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpoři a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Meziplanetární hmota » Meteorické roje » Expedice LEPEX 2008

Expedice LEPEX 2008

 

Ve dnech  23. ‐ 31. 8. 2008 se na soukromé meteorologické stanici Milana Čermáka v lokalitě Maruška (Troják, Hostýnské vrchy) uskutečnila experimentální letní pozorovatelská expedice LEPEX 2008, kterou organizovala Společnost pro MeziPlanetární Hmotu, o. s.  (SMPH) ve spolupráci s hvězdárnami ve Vsetíně a Valašském Meziříčí.

Cílem expedice bylo sledování aktivity meteorického roje α Aurigidy (AUR), během kterého měly být upevněny pozorovatelské návyky a otestovány schopnosti jednotlivých pozorovatelů se zaměřením na sledování výskytu různých typů chyb. Těmto požadavkům byl přizpůsoben také způsob zápisu informací. Údaje hlášené pozorovateli zaznamenával zapisoval, přičemž byl kladen důraz na přesnou identifikací společných meteorů. Takto provedený zápis umožní mnohem přesnější statistické zhodnocení chyb jednotlivých pozorovatelů.    

Akce se zúčastnilo 9 aktivních pozorovatelů a další 3 hosté. Počasí dovolilo z 8 plánovaných pozorovat v průběhu 5 nocí, včetně poslední maximové. Denní program se skládal z odborných prezentací pozorovacího programu, zpracování získaných dat a přípravy dalších pozorovacích aktivit v blízké budoucnosti.
 
Po předběžném zpracování se ve výsledných statistikách expedice LEPEX 2008 ocitlo 1 497 meteorů, které byly spatřeny v průběhu 4 696 minut pozorování, souhrnné výsledky pozorovatelů jsou v připojené tabulce.

Tabulka 1: Přehled výkonů pozorovatelů.

 

Jméno pozorovatele

 

Počet nocí

 

Počet meteorů

 

Čas pozorování

 

Sýkorová Adéla 2 89 6:46
Březina Emil 2 118 7:05
Habuda Pavol 5 198 10:57
Kapuš Jakub 1 7 1:02
Koukal Jakub 2 310 9:56
Míček Ivo 5 228 10:56
Míček Juraj 2 175 7:43
Srba Jiří 3 173 12:09
Svozil Pavel 3 199 11:42

 

CELKEM

 

5

 

1497

 

78:16


Získaná data budou po základním zpracování odeslána do celosvětové databáze vizuálních pozorování IMO (International Meteor Organization), další detailní zpracování a rozbor výkonů pozorovatelů bude pokračovat.


Jiří Srba, podle zprávy Ivo Míčka pro SMPH

 

Fotogalerie

LEPEX 2008, Vulkanický soumrak, noční snímky (Ladislav Bálint), další info a foto na meteory.sk


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje