Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Meziplanetární hmota » Meteorické roje » Expedice LEPEX 2008

Expedice LEPEX 2008

 

Ve dnech  23. ‐ 31. 8. 2008 se na soukromé meteorologické stanici Milana Čermáka v lokalitě Maruška (Troják, Hostýnské vrchy) uskutečnila experimentální letní pozorovatelská expedice LEPEX 2008, kterou organizovala Společnost pro MeziPlanetární Hmotu, o. s.  (SMPH) ve spolupráci s hvězdárnami ve Vsetíně a Valašském Meziříčí.

Cílem expedice bylo sledování aktivity meteorického roje α Aurigidy (AUR), během kterého měly být upevněny pozorovatelské návyky a otestovány schopnosti jednotlivých pozorovatelů se zaměřením na sledování výskytu různých typů chyb. Těmto požadavkům byl přizpůsoben také způsob zápisu informací. Údaje hlášené pozorovateli zaznamenával zapisoval, přičemž byl kladen důraz na přesnou identifikací společných meteorů. Takto provedený zápis umožní mnohem přesnější statistické zhodnocení chyb jednotlivých pozorovatelů.    

Akce se zúčastnilo 9 aktivních pozorovatelů a další 3 hosté. Počasí dovolilo z 8 plánovaných pozorovat v průběhu 5 nocí, včetně poslední maximové. Denní program se skládal z odborných prezentací pozorovacího programu, zpracování získaných dat a přípravy dalších pozorovacích aktivit v blízké budoucnosti.
 
Po předběžném zpracování se ve výsledných statistikách expedice LEPEX 2008 ocitlo 1 497 meteorů, které byly spatřeny v průběhu 4 696 minut pozorování, souhrnné výsledky pozorovatelů jsou v připojené tabulce.

Tabulka 1: Přehled výkonů pozorovatelů.

 

Jméno pozorovatele

 

Počet nocí

 

Počet meteorů

 

Čas pozorování

 

Sýkorová Adéla 2 89 6:46
Březina Emil 2 118 7:05
Habuda Pavol 5 198 10:57
Kapuš Jakub 1 7 1:02
Koukal Jakub 2 310 9:56
Míček Ivo 5 228 10:56
Míček Juraj 2 175 7:43
Srba Jiří 3 173 12:09
Svozil Pavel 3 199 11:42

 

CELKEM

 

5

 

1497

 

78:16


Získaná data budou po základním zpracování odeslána do celosvětové databáze vizuálních pozorování IMO (International Meteor Organization), další detailní zpracování a rozbor výkonů pozorovatelů bude pokračovat.


Jiří Srba, podle zprávy Ivo Míčka pro SMPH

 

Fotogalerie

LEPEX 2008, Vulkanický soumrak, noční snímky (Ladislav Bálint), další info a foto na meteory.sk


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz