Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Superoutburst komety 17P/Holmes
(Jiří Srba, smph.astro.cz, text z 25. října 2007)
Dne 24. října upozornil španělský pozorovatel Ramon Naves na objev svého kolegy (J.A. Henríquez Santana), který oznámil, že periodická kometa 17P/Holmes prochází výrazným zjasněním. Zatímco kolem 20. října byla ještě slabší 17 mag, 24. v 4:10 UT byla již 7.1 mag, hvězdného vzhledu a žlutavé barvy. O několik hodin později 24. října v 11:15 UT se odhadovaná jasnost pohybovala již kolem 4 mag a kometa byla pozorovatelná pouhým okem, měla ostrou centrální kondenzaci (3") a malou komu o průměru kolem 10" (více na smph.astro.cz).
....
Výjimečná kometa 17P/Holmes pozorovatelná na našem nebi
(tiskové prohlášení ČAS - No. 101, 29. října 2007, Jiří Srba)
...