Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
|
Snímek komety 103P/Hartley pořízený na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Příměstské podmínky však nejsou ideální pro pozorování komet, které jako difůzní objekty zanikají ve světelném znečištění. Foto: Nikon D5000, Nikkor 18-105/f3,5-5,6 (105 mm), 7 x 30 s, 2 500 iso. (galerie)
|
Kometa 103P/Hartley byla ozdobou podzimní oblohy roku 2010. Jednalo se o její historický návrat, při kterém se dosud nejvíce přiblížila k Zemi na 0,12 AU, a při kterém lidé poprvé zblízka spatřili její jádro. Podrobně jsme se této kometě věnovali také na našich stránkách (např. #1, #2)
Jakub Černý, jeden z nejaktivnějších současných českých pozorovatelů komet, ve spolupráci se Společností pro MeziPlanetární Hmotu o. s. připravil při tomto speciálním návratu program sledování komety 103P nazvaný Czech Hartley Watch (CHW). V ejeho rámci byl sledován vývoj jasnoti komety jak vizuálně, tak pomocí CCD kamer. Nejrozsáhlesší datový soubor, pokud jde o CCD měření, shromáždil Kamil Hornoch, který pozoroval pomocí 65 cm dalekohledu na ASÚ AV v. v. i. v Ondřejově.
Data byla pořízena ve fotometrickém oboru R, což přináší mnohem důležitější informaci o chování komety, než fotometrie v celém vizuálním oboru. Měření jasnosti komety provedl Jiří Srba z hvězdárny Valašské Meziříčí v programu Gaia. Data byla odeslána k publikována v ICQ. Kompletní soubor dat si můžete prohlédnout zde.
Záběry byly zpracovány také softwarem Wafrho1 určeným pro měření obsahu prachu v komě komety v rámci projektu CARA.
Všechny níže uveřejněné snímky pořídil Kamil Hornoch pomocí dalekohledu o průměru 65 cm a CCD kamery G2-3200 na observatoři AsÚ AV ČR, v.v.i. v Ondřejově.
autor: Jiří Srba