Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Meteorologie » Meteorologické zajímavosti 2009

Meteorologické zajímavosti 2009

Prach ze sahary (především) 25.11. 2009

V závěru listopadu 2009 jsme díky neobvykle slušnému listopadovému počasí mohli sledovat řadu nápadně zbarvených soumraků. O příčinách úžasného soumraku především 25. listopadu 2009, jsem neměl ani potuchy, ale podle článku, zveřejněného na serveru astro.cz, byl viníkem tohoto jevu prach ze Sahary ve vysokých vrstvách atmosféry. Snímky z Valašska naleznete v tomto článku (dole je odkaz na obrázky s větším rozlišením). Další text věnovaný tomuto úkazu naleznete také na serveru astronomie.cz.

Oblačné rozhraní 2.11. 2009

Dne 2. listopadu 2009 bylo možné z východní Moravy takřka po celý den pozorovat zajímavé rozhraní tvořené oblačným a bezoblačným prostorem nad východní Evropou. Pás byl dobře patrný jak na družicových záběrech, tak ze povrchu Země, kromě Valašského Meziříčí také ze Vsetína nebo Marušky (Hostýnské vrchy, nedaleko Trojáku). Několik obrázků naleznete v naší fotogalerii.

Vulkanický soumrak a Mezosférická oblaka

Dva večery 12. a 13. července 2009 byly z pohledu pozorovatelů meteoro-logických jevů v atmosféře doslova uníkátní, a to díky výskytu nočních svítících oblak a také vulkanickému soumraku.

O nočních svítících oblacích (nebo též mezosférických oblacích, či anglicky noctilucent clouds, NLC) jsem toho za uplynulých pár let hodně slyšel. Také jsem viděl spousty fotografií ze světa. Ale osobně jsem tu čest neměl a jak uznáte 'zkušenost se sdělit nedá'. To platilo až do minulé neděle (12.7. 2009), kdy jsem JE nad severním obzorem poprvé zpozoroval. Hned v pondělí však přišel ještě intenzivnější jev, který mne přiměl k pátrání v osobním fotoarchivu. Vždyť já jsem už kdysi něco podobného viděl a dokonce vyfotografoval !!! A opravdu, aniž bych věděl, že se jedná o NLC, pozoroval jsem JE z balkónu našeho panelákového bytu ve Vsetíně-Rokytnici, a to někdy v červnenci 2002. Pomalu se ze mne stává pamětník. Ale nemít foťák, tak bych si nevzpomněl. Více v Novinkách.

Dne 13.7. ale předcházel nádherným NLC ještě jeden zajímavý jev, a to vulkanický soumrak způsobený prachovými částicemi v atmosféře, tentokrát pocházejícími ze sopky Sarychev na Kurilských ostrovech. [Foto; astro.cz]

Týden č.24...

... ještě neskončil a již nyní si můžete prohlédnout několik snímků zajímavých meteorologických jevů, které se v jeho průběhu odehrály. Hned v pondělí odpoledne bylo možné sledovat na cirrovité oblačnosti zajímavé halové jevy. Úterý, s bouřkami přecházejícími Valašsko pozdě navečer, přineslo možnost spatřit vysokou a dlouhotrvající duhu s řadou zajímavostí - sekundární duha, vícečetná duha, červená duha. Středeční večer pak nabídl další světelnou "šou", tentokrát pozdním Sluncem nasvícené srážkové pruhy (virga). Foto.

 

Bouře 22. května 2009

Irizace oblaků 20. května 2009

Vulkanický prach nad Evropou na jaře 2009

Mrazové období na přelomu 2008/2009

 

 

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies