Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
13.07.2009
Noční svítící oblaka (noctilucent clouds – NLC) jsou ne zcela objasněným atmosférickým jevem, který je pozorovatelný v období kolem letního slunovratu, v průběhu června a července.
Podstata jevu je následující. Ve vysoké atmosféře, ve výškách až kolem 80 km nad povrchem, se vytváří shluky ledových krystalů. Tyto za normálních okolností nepozorovatelné objekty jsou osvětleny Sluncem, které už ale v daném místě na povrchu zapadlo pod obzor. V průběhu soumraku (kolem 21:30 SELČ) se na obloze nad severním či severozápadním obzorem objeví jemné modro-stříbrné cáry připomínající vzhledem cirrovitou oblačnost. Celý úkaz trvá desítky minut maximálně ale cca dvě hodiny. Může se vyskytnout také nad ránem před východem Slunce.
Spekuluje se, že za zvýšenou četností výskytu těchto oblaků je nižší aktivita Slunce, která významně ovlivňuje podmínky ve vysoké atmosféře. Někteří odborníci dávají výskyt NLC do souvislosti také s globální změnou klimatu, neboť pozorování NLC jsou záležitostí posledních 100 až 200 let. Přestože se jedná o nápadný úkaz, nepodařilo se jej (přinejmenším v současné míře) dohledat v historických záznamech.
Více informací o NLC můžete najít například na následujících serverech [ukazy.astro.cz/nlc, spaceweather.com]. Fotografie z 12.7. 2009 naleznete v naší fotogalerii.
Máte-li nějaké snímky NLC z letošního roku, pořízené na Valašsku, a chcete-li je zveřejnit, naváhejte a zašlete je s popisem na tuto e-adresu.
* Hned 13.7. 2009 bylo možné pozorovat ještě intenzivnější NLC a to jak ve večerních tak v ranních hodinách. Viděli jste? Večer 13.7. byl vůbec unikátní, nočním svítícím oblakům totiž předcházel intenzivní vulkanický soumrak [Foto].
autor: Jiří Srba