Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » Noční svítící oblaka

Noční svítící oblaka

13.07.2009

Noční svítící oblaka (noctilucent clouds – NLC) jsou ne zcela objasněným atmosférickým jevem, který je pozorovatelný v období kolem letního slunovratu, v průběhu června a července.

Podstata jevu je následující. Ve vysoké atmosféře, ve výškách až kolem 80 km nad povrchem, se vytváří shluky ledových krystalů. Tyto za normálních okolností nepozorovatelné objekty jsou osvětleny Sluncem, které už ale v daném místě na povrchu zapadlo pod obzor. V průběhu soumraku (kolem 21:30 SELČ) se na obloze nad severním či severozápadním obzorem objeví jemné modro-stříbrné cáry připomínající vzhledem cirrovitou oblačnost. Celý úkaz trvá desítky minut maximálně ale cca dvě hodiny. Může se vyskytnout také nad ránem před východem Slunce.

Spekuluje se, že za zvýšenou četností výskytu těchto oblaků je nižší aktivita Slunce, která významně ovlivňuje podmínky ve vysoké atmosféře. Někteří odborníci dávají výskyt NLC do souvislosti také s globální změnou klimatu, neboť pozorování NLC jsou záležitostí posledních 100 až 200 let. Přestože se jedná o nápadný úkaz, nepodařilo se jej (přinejmenším v současné míře) dohledat v historických záznamech.

Více informací o NLC můžete najít například na následujících serverech [ukazy.astro.cz/nlc, spaceweather.com]. Fotografie z 12.7. 2009 naleznete v naší fotogalerii.

Máte-li nějaké snímky NLC z letošního roku, pořízené na Valašsku, a chcete-li je zveřejnit, naváhejte a zašlete je s popisem na tuto e-adresu.

* Hned 13.7. 2009 bylo možné pozorovat ještě intenzivnější NLC a to jak ve večerních tak v ranních hodinách. Viděli jste? Večer 13.7. byl vůbec unikátní, nočním svítícím oblakům totiž předcházel intenzivní vulkanický soumrak [Foto].

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies