Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Meteorologie » Meteorologické zajímavosti 2010

Meteorologické zajímavosti 2010

Irizace oblačnosti 24.9. 2010

Velmi nápadná irizace oblačnosti byla pozorovatelná 24.9. krátce před půlnocí. Oblaky typu altokumulus osvětloval Měsíc krátce po úplňku. Snímky naleznete v naší fotogalerii. Více o irizaci se dozvíte třeba na stránkách ukazy.astro.cz.

Žlutočervená duha 1. září 2010

Dešťové přeháňky a kousek jasné oblohy v místě, kde se nachází Slunce, to je ideální uspořádání pro vznik duhy. Pokud se tak stane pozdě večer, krátce před západem Slunce, je zaděláno na neobvykle zbarvené oblaky a vysokou načervenalou duhu, jako 1. září. Duha byla poměrně intenzivní a nekolik minut jevila řadu nápadných podružných duhových oblouků. Jak takový úkaz vzniká? Odpověď nalenete pod těmito odkazy #1, #2.

Irizace 25.8. 2010

Výrazné perleťové zbarvení oblačnosti v němž převládají červené a zelené odstíny nazýváme irizace. Irizace vzniká na na okrajích opticky tenkých oblaků pohybujících se nedaleko slunečního kotouče. Jev vzniká ohybem a interferencí světla při průchodu slunečních paprsků kapičkami oblačné vrstvy. (snímky na atoptics.co.uk, naše galerie)

Krepuskulární paprsky  21.7. 2010

Vysoká vlhkost vzduchu v denních hodinách bývá doprovázena výskytem nápadných optických jevů v atmosféře – takzvaných krepuskulárních paprsků. Drobné částice v atmosféře způsobí zviditelnění jednotlivých slunečních paprsků, které jsou nejlépe pozorovatelné na rozhraní stínu například oblaku typu kumulus. A přesně taková situace nastala 21. července 2010 odpoledne (ale i ve dnech předchozích či následujících). Po krátké přeháňce bylo po celé odpoledne množné sledovat nádherné divadlo krepuskulárních paprsků. Viz foto a také krátké time-laps video.

Vlnová oblačnost 4.6. 2010

Termín vlnová oblačnost patří v meteorologii k poměrně novým a věřím, že mnoho z nás ještě 4. června ráno nevědělo jak vypadá. V tento den jsme však měli možnost si ji důkladně prohlédnout, celé dopoledna zakrývala oblohu na všechny strany (foto).

A pokud vámy tyto obrázky nestačily, mám zde ještě externí odkazy na stránky Hvězdárny Vsetín (#1, #2)

Krepuskulární paprsky 26.4.2010

Po výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull jsme všichni s napětím očekávali nádherné zbarvené soumraky, ale jevy spojené s prachem byly tentokrát spíše nenápadné (foto). Pokochat jsme se však mohli neobvykle jasnými krepuskulárními paprsky.

Sněhová přeháňka 15.3. 2010

Jedna z posledních sněhových přeháněk letošní zimy se odehrála 15. března, a jak už to bývá, bez sněhové pokrývky vypadá každé sněžení mnohem intenzivněji.

Stopa po průletu bolidu 1.3. 2010

Dne 28.2. 2010 před půlnocí středoevropského času zazářil nad celou střední Evropou velmi jasný meteor – bolid. Přes poměrně nepříznivé počasí přicházejí zprávy o jeho pozorování z řady míst od Polska přes Českou Republiku, Slovensko až po Maďarsko. V ranních hodinách 1.3. pak byly na obloze pozorovány pozůstatky po průletu tělesa atmosférou ve formě neobvyklých oblaků (foto). Oblakům jsem věnoval samostatné AKAčko.

Z tělesa byly nalezeny úlomky a des jsou známy jako meteorit Košice (více, ještě více).

Ktrepuskulární paprsky a halové jevy 25.1.2010

V pondělí 25. ledna 2010 jsme na obloze mohli spatřit hned dvojici zajímavých atmosférickýc jevů. Ráno před východem Slunce bylo možné nad jihovýchodním obzorem pozorovat takzvané krepuskulární paprsky (crepuscular raysvíce). Jedná se o stíny povrchových útvarů pod horizontem (nebo oblačnosti) zviditelněné díky pevným či kapalným částicím v atmosféře. Mají podobu do vějíře uspořádaných pruhů.  Druhý zajímavý úkaz souvisel s rovnoměrným pokrytím našeho území vysokou cirrovitou oblačností. Během dne bylo možné pozorovat různé halové javy jako boční Slunce - parhelia, části parhelického kruhu či cirkumzenitální oblouk (více). Obrázky naleznete ve fotogalerii, nebo také na foto-stránkách Hvězdárny Vsetín [1], [2].

*

*

 

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies