V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
13.02.2012
V závěru loňského roku obdržela hvězdárna zajímavý dar v podobně dvou teleskopů amatérské výroby. Obdarovatel byl Ing. Jaromír Michal, majitel autoškoly ve Valašském Meziříčí. Darované přístroje byly dlouhá desetiletí ukryty na půdě jednoho z valašskomeziříčských domů. Z rozhoru s panem Michalem vyplynulo, že dalekohledy vlastnila jeho maminka Marie Michalová, která ve svém pracovním životě byla učitelkou a v soukromém vášnivou amatérskou astronomkou.
O původu dalekohledů toho moc nevíme! Nejspíše pocházejí z činnosti Astronomické sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí, která ve městě působila v letech 1944 až 1953 (fotogalerie k tématu).
V roce 1944 se z neformálního sdružení amatérských astronomů, kteří se pravidelně setkávají v observatoři pana Antonína Ballnera, stává organizovaná skupina při muzejním spolku ve Valašském Meziříčí – celým názvem Astronomická sekce Muzejní společnosti. Je nutné zdůraznit, že šlo o formální členství, které mělo ospravedlnit existenci před protektorátními úřady. První jednatel sekce byl Antoním Ballner (1890 - 1972), dále jej následoval Josef Doleček (1912 - 2003), kterého na krátký čas vystřídala Marie Michalová.
![]() |
![]() |
Činnost sekce spočívala v pravidelných schůzkách, které mívaly formu přednášky anebo praktika. Tématem bylo například broušení zrcadel a konstrukce dalekohledu. Dále se věnovali popularizaci astronomie a pro valašskomeziříčskou veřejnost pořádali přednášky. Od roku 1949 nabízeli i denní a noční pozorování, a to v parku (tehdy park Pionýrů) u zámku Kinských.
Z dobových fotografií víme, že sekce anebo její členové vlastnili několik dalekohledů, ale do prosince roku 2011 jsme věděli pouze o dalekohledu pana Antonína Ballnera, který je v majetku Hvězdárny Valašské Meziříčí, p.o. Zlínského kraje a je umístěn v tzv. Ballnerově hvězdárně. Díky daru pana Michala máme dnes k dispozici další dva teleskopy. Ty procházejí poměrně náročnou opravou. Práce by měly být dokončeny na jaře tohoto roku. Na květen 2012 plánujeme jejich představení veřejnosti v rámci přednášky, která bude věnována Astronomické sekci Muzejní společnosti a stavbě hvězdárny ve Valašském Meziříčí.
Touto cestou chceme poděkovat Ing. Jaromíru Michalovi za jeho dar.
autor: Radek Kraus