Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
13.02.2012
V závěru loňského roku obdržela hvězdárna zajímavý dar v podobně dvou teleskopů amatérské výroby. Obdarovatel byl Ing. Jaromír Michal, majitel autoškoly ve Valašském Meziříčí. Darované přístroje byly dlouhá desetiletí ukryty na půdě jednoho z valašskomeziříčských domů. Z rozhoru s panem Michalem vyplynulo, že dalekohledy vlastnila jeho maminka Marie Michalová, která ve svém pracovním životě byla učitelkou a v soukromém vášnivou amatérskou astronomkou.
O původu dalekohledů toho moc nevíme! Nejspíše pocházejí z činnosti Astronomické sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí, která ve městě působila v letech 1944 až 1953 (fotogalerie k tématu).
V roce 1944 se z neformálního sdružení amatérských astronomů, kteří se pravidelně setkávají v observatoři pana Antonína Ballnera, stává organizovaná skupina při muzejním spolku ve Valašském Meziříčí – celým názvem Astronomická sekce Muzejní společnosti. Je nutné zdůraznit, že šlo o formální členství, které mělo ospravedlnit existenci před protektorátními úřady. První jednatel sekce byl Antoním Ballner (1890 - 1972), dále jej následoval Josef Doleček (1912 - 2003), kterého na krátký čas vystřídala Marie Michalová.
Činnost sekce spočívala v pravidelných schůzkách, které mívaly formu přednášky anebo praktika. Tématem bylo například broušení zrcadel a konstrukce dalekohledu. Dále se věnovali popularizaci astronomie a pro valašskomeziříčskou veřejnost pořádali přednášky. Od roku 1949 nabízeli i denní a noční pozorování, a to v parku (tehdy park Pionýrů) u zámku Kinských.
Z dobových fotografií víme, že sekce anebo její členové vlastnili několik dalekohledů, ale do prosince roku 2011 jsme věděli pouze o dalekohledu pana Antonína Ballnera, který je v majetku Hvězdárny Valašské Meziříčí, p.o. Zlínského kraje a je umístěn v tzv. Ballnerově hvězdárně. Díky daru pana Michala máme dnes k dispozici další dva teleskopy. Ty procházejí poměrně náročnou opravou. Práce by měly být dokončeny na jaře tohoto roku. Na květen 2012 plánujeme jejich představení veřejnosti v rámci přednášky, která bude věnována Astronomické sekci Muzejní společnosti a stavbě hvězdárny ve Valašském Meziříčí.
Touto cestou chceme poděkovat Ing. Jaromíru Michalovi za jeho dar.
autor: Radek Kraus
Dar - Ing. Jaromír Michal Fotogalerie amatérských dalekohledů, které hvězdárně věnoval Ing. Jaromír Michal. Dalekohledy pochází z pozůstalosti po Marii Michalové, které byla členkou a jednatelkou Astronomické sekce Muzejní společnosti ve Valašském Meziříčí. |
«« Předchozí | 678910 | Následující »» |