Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Rok videopozorování meteorů z pevného stanoviště

Rok videopozorování meteorů z pevného stanoviště

V roce 2011 dokončila Hvězdárna Valašské Meziříčí realizaci projektu KOSOAP (Kooperující síť v oblasti astronomických odborně-pozorovatelských programů). V jeho rámci byly otestovány a zprovozněny dva jednoduché systémy na video-pozorování meteorů. Zároveň se hvězdárna zapojila do evropské spolupráce na tomto poli pod hlavičkou středoevropské sítě CEMENT a  později nově ustavené evropské databáze drah meteoroidů - EDMOND.

Technické vybavení stanic tvoří vysoce citlivé CCTV kamery Watec 902H Ulttimate s objektivy Fujinon Varifocal 3-8 mm (f/0,95) a Tokina 2,8-8 (f/0,95), převodník videosignálu Dazzle a specializovaný software UfoCapture (SonotaCo) umožňující automatickou detekci pohybujících se objektů.

Na konci roku 2012 bylo na plošině jižní budovy hvězdárny Valašské Meziříčí vytvořeno pevné stanoviště pro tyto detekční systémy. Kamery byly umístěny do krytů odolných vlivům počasí, které jsou jinak určeny pro bezpečnostní kamerové systémy. Kamery se spouští automaticky v přednastaveném čase. Díky této úpravě jsou systémy méně závislé na obsluze a pozorují i v jinak nepříznivých podmínkách (když je pravděpodobnost alespoň krátkodobého nočního vyjasnění). Tím se podařilo maximálně zvýšit efektivitu prováděných pozorování.

První zkušební pozorování s takto upraveným systémem bylo provedeno právě před rokem – 28. listopadu 2012.

Jak již bylo řečeno v současnosti provozujeme dvojici systémů. Kamera označená OPE (Odborné Pracoviště, E = east =východ) a OPS (Odborné Pracoviště, S = south = jih). Obě mají zorné pole asi 80° na úhlopříčku čipu a střed zorného pole je asi 45° nad obzorem. Směry jsou zvoleny tak, aby záznamy z kamer doplňovaly podobné systémy na České i Slovenské straně hranice (především profesionální celooblohovou kameru v Kysuckém Novém Mestě, která byla realizována v rámci stejného projektu a je dnes součástí profesionální slovenské sítě SVMN).   

Dne 28. listopadu 2013 tedy uplynul rok od instalace poloautomatického systému na pevném stanovišti. Proto je možné udělat krátkou statistiku toho, co se podařilo napozorovat.

 

Nejjasnější meteory za první průběžný rok pozorování.


Východní kamerou bylo v uvedeném období zaznamenáno celkem 3 708 meteorů, z toho 1 364 bylo klasifikováno jako sporadické (podle prvního měření takový meteor nenáleží žádnému ze známých rojů), největší počet záznamů rojových meteorů si na své konto připsaly Perseidy s 549 jednotlivými meteory, a na třetím místě jsou Orionidy s 123 záznamy. Celkem byly zaznamenané meteory přiřazeny ke 168 rojům vedeným v pracovních seznamech IMO. Východní kamerou byly rovněž zaznamenány dva nejjasnější meteory za první rok činnosti. Dne 6. března ve 23:59:47 UT byl zaznamenán ‚slavný‘ sporadický meteor -9 mag (článek, video v ČT, program Turbulence). Na druhém místě se pak s jasností -7,5 mag umístil další sporadický meteor zaznamenaný 12. prosince 2012 v 19:50:26 UT. 

Geminidy 2012 Orionidy 2013 Sporadické 2013 (do 1.11.2013)


Jak se ukazuje jižní kamera a objektiv jako celek jsou méně citlivé, což se projevilo na množství záznamů z tohoto systému. Za uvedené období zaznamenala jižní kamera 2 518 meteorů, z toho 797 sporadických, 407 Perseid a 60 Orionid. Titul nejjasnějšího meteoru zachyceného jižní kamerou za tento první průběžný rok činnosti získala Aurigida, která nad našimi hlavami zazářila 8. září 2013 ve 1:50:52 UT. Její zdánlivá jasnost se pohybovala kolem -7 mag. Celkově jí patří třetí místo, za dvojicí záznamů z východní kamery.

Geminidy 2012 Orionidy 2013 Sporadické 2013 (do 1.11.2013)


Podrobnější statistika bude připravena za celý rok 2013 v lednu příštího roku.

autor: Jiří Srba


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies