Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – květen 2023

Pozorování proměnných hvězd – květen 2023

Zkracující se noci neumožňují dlouhá pozorování, takže během 7 pozorovacích nocí bylo pořízeno 4417 měření. Kromě standardních zákrytových dvojhvězd jsme se věnovali i jarním eruptivním hvězdám, zejména zákrytové dvojhvězdě GU Boo. Kromě této aktivity probíhá dlouhodobé monitorování možné přítomnosti třetí hvězdy.

GU Boo byla před několika lety zařazena do programu Astronomického ústavu Univerzity Karlovy jakožto podezřelý zákrytový systém s možností, že se v blízkosti dvojhvězdy se nachází třetí hvězda. V roce 2018 byla vydána publikace, kde z dostupných dat byla získána perioda oběhu třetí hvězdy 11,1 let. Pozorování následujících letech však ukazuje, že situace je poněkud komplikovanější a systém se nechová podle predikce předpokládaného vývoje. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o chladné trpasličí hvězdy, předpokládá se, že by měla být pozorovatelná erupční aktivita. Dřívější pozorování z Ondřejova jednu erupci zaznamenala v roce 2017. Od roku 2019 se této zákrytové dvojhvězdě věnujeme intenzivněji. Nová pozorování minim naznačují, že původní perioda oběhu třetí hvězdy 11,1 let není správná a bude potřeba teoretických korekcí. V tomto období nebyla zaznamenána žádná erupce, takže souhrnně máme 488,2 hodin pozorování, což je i frekvence erupcí v současné době.

Tuto zákrytovou dvojhvězdu také sledovala v období duben až květen 2020 družice TESS. Ta pozorovala GU Boo celkem 613,3 hodin a zaznamenala 6 erupcí, které však byly velmi slabé – od 0,013 až 0,03 magnitudy. V tomto případě je frekvence jedna erupce za 102,2 hodiny.

  

Obrázek 1: O-C GU Boo v letech 2012 – 2023. Právě v letošním roce 2023 jsme se na tuto hvězdu zaměřili více z důvodu monitorování eruptivní aktivity. Zatím bohužel bez úspěchu. Nicméně poloha minim v grafu z roku 2023 neodpovídá predikci pohybu třetí hvězdy s periodou 11,1 let.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz