Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Pozorování proměnných hvězd – květen 2023

Pozorování proměnných hvězd – květen 2023

Zkracující se noci neumožňují dlouhá pozorování, takže během 7 pozorovacích nocí bylo pořízeno 4417 měření. Kromě standardních zákrytových dvojhvězd jsme se věnovali i jarním eruptivním hvězdám, zejména zákrytové dvojhvězdě GU Boo. Kromě této aktivity probíhá dlouhodobé monitorování možné přítomnosti třetí hvězdy.

GU Boo byla před několika lety zařazena do programu Astronomického ústavu Univerzity Karlovy jakožto podezřelý zákrytový systém s možností, že se v blízkosti dvojhvězdy se nachází třetí hvězda. V roce 2018 byla vydána publikace, kde z dostupných dat byla získána perioda oběhu třetí hvězdy 11,1 let. Pozorování následujících letech však ukazuje, že situace je poněkud komplikovanější a systém se nechová podle predikce předpokládaného vývoje. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o chladné trpasličí hvězdy, předpokládá se, že by měla být pozorovatelná erupční aktivita. Dřívější pozorování z Ondřejova jednu erupci zaznamenala v roce 2017. Od roku 2019 se této zákrytové dvojhvězdě věnujeme intenzivněji. Nová pozorování minim naznačují, že původní perioda oběhu třetí hvězdy 11,1 let není správná a bude potřeba teoretických korekcí. V tomto období nebyla zaznamenána žádná erupce, takže souhrnně máme 488,2 hodin pozorování, což je i frekvence erupcí v současné době.

Tuto zákrytovou dvojhvězdu také sledovala v období duben až květen 2020 družice TESS. Ta pozorovala GU Boo celkem 613,3 hodin a zaznamenala 6 erupcí, které však byly velmi slabé – od 0,013 až 0,03 magnitudy. V tomto případě je frekvence jedna erupce za 102,2 hodiny.

  

Obrázek 1: O-C GU Boo v letech 2012 – 2023. Právě v letošním roce 2023 jsme se na tuto hvězdu zaměřili více z důvodu monitorování eruptivní aktivity. Zatím bohužel bez úspěchu. Nicméně poloha minim v grafu z roku 2023 neodpovídá predikci pohybu třetí hvězdy s periodou 11,1 let.

autor: Ladislav Šmelcer


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies