Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Ninina byla POZITIVNÍ (ve ValMezu 18. 9. 2018)!

Ninina byla POZITIVNÍ (ve ValMezu 18. 9. 2018)!

​Po čase se nám opět podařilo napozorovat zákryt hvězdy planetkou, tentokrát s novou technikou (viz článek). Planetka Ninina (357) s průměrem 109 km měla zakrývat poměrně jasnou hvězdu 10,5​mag(TYC 6300-01666-1). Úskalím tohoto pozorování bylo to, že zákryt měl nastat už v cca 17:40 UT, tedy ještě za soumraku (Slunce pouze 8° pod obzorem).

 

Obr.1 - zpracování pomocí LiMovie (zákryt na snímcích č. 3198 - 3413)

 

Údaje o zákrytu - předpověď

Podrobnější údaje o zákrytu jsou na následujícím obrázku - výřez z webové aplikace OccultWatcher (kliknutím na obrázek zvětšete do čitelné podoby):

V obrázku č. 2 jsou důležité údaje o předpovězeném zákrytu, jako označení planetky a zakrývané hvězdy (a její jasnost), čas (17:40:20) a maximální doba trvání úkazu (14,9 s), pokles jasnosti (3,8 mag), poloha stanoviště vzhledem k úkazu (9 km od předpovězené centrální linie), pravděpodobnost pozitivního pozorování pro dané stanoviště (95 %!), výška a azimut zakrývané hvězdy (22°/170°), výška Slunce (8° pod obzorem), vzdálenost Měsíce (4°), ...

Na stránkách zdroje lze najít další údaje - souřadnice zakrývané hvězdy, rozměry planetky (109 km), průmět "stínu" na zemský povrch, vyhledávací mapky, ... (také obr. 3 vlevo)

Na mapě s předpovědí předpovězené polohy "stínu" (obr. 4 vpravo) znázorňuje: zelená čára centrální linii, modré čáry okraje planetky, červené čáry chybu 1 sigma. Valašské Meziříčí bylo 9 km na východ od centrální linie (proto by se dalo očekávat, že doba trvání zákrytu by se měla blížit době maximální).

 

Pozorování

Vzhledem k poloze Slunce (pouze 8° pod obzorem) byla obloha ještě celkem jasná a hvězda se ztrácela v jasu oblohy. Teprve několik minut před úkazem se ztmavila natolik, že se hvězda objevila na monitoru. Jelikož počasí bylo ideální (obloha bez mraků), stačilo pouze úkaz nahrát a poté vyhodnotit. Nahrávání jsme spustili v 17:38 a ukončili v 17:43.

Hodnoty na kameře (Watec 120N+) byly nastaveny na - integrace 2 snímky (0,08 s), gain na maximum, gama korekce vypnuta.

Na vyzkoušení simultánního pozorování pomocí digitální kamery (QHY) jsme připravili i druhé stanoviště pouze několik metrů od prvního. Bohužel v době kolem zákrytu se hvězda schovala za strom.

 

Výsledek pozorování

K zákrytu hvězdy opravdu došlo kolem předpovězeného okamžiku. Na dvou obrázcích je situace před zákrytem a během zákrytu (žlutá šipka označuje zakrývanou hvězdu).

Zkrácené video se nachází na úplném konci článku.

Zpracováním světelné křivky získané v programech LiMovie (obrázek na začátku článku) a Tangra (obrázek dole: žlutá křivka - srovnávací hvězda, modrá křivka - zakrývaná hvězda) jsme získali časy vstupu (D = 17:40:09,00 +/- 0,04) a výstupu (R = 17:40:17,56 +/- 0,04). 

 

Doba zákrytu byla tedy 8,56 +/- 0,08 s. Na základě prvních informací, že kolegové na Slovensku pozorovali delší trvání zákrytu (P. Delinčák 15,2 s a M. Korec 14 s), se zdá, že skutečný stín procházel východně oproti předpovědi. Na konečné zpracování si budeme muset počkat. Bude zveřejněno na stránkách euraster.net.

 

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies