Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Odborná činnost » Výsledky pozorování » Červencové počasí a jeho změny od roku 1957

Červencové počasí a jeho změny od roku 1957

V tomto článku uvádíme hodnoty vybraných meteorologických prvků měřených na hvězdárně v měsíci ČERVENCI od počátku měření až po současnost. Uvádíme zde pouze některé zajímavé hodnoty teplot a srážek pro přehlednost v několika grafech.

Podrobnější údaje se všemi dostupnými grafy i pro další měsíce naleznete na našich stránkách v sekci "Odborná činnost / Meteorologie", pro červenec na následujícím odkaze: ČERVENEC.

 

Použitá data jsou vlastnictvím Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), s jehož laskavým svolením uvedené přehledy uveřejňujeme.

 

Průměrné teploty - měsíční

 

Na prvním obrázku je graf průměrných měsíčních teplot. Každý bod znázorňuje průměrnou teplotu za měsíc červenec (tj. součet průměrných denních teplot dělený 31 (počtem dní)) pro jeden daný rok - kliknutím na obrázek jej lze zvětšit:

Graf 1 (zdroj dat: ČHMÚ) - průměrné měsíční teploty

"Nejchladnějším" červencem, ve vztahu k průměrné teplotě, byl červenec roku 1978 s teplotou 15,3 °C, "nejteplejším" v roce 2006 s teplotou 21,2 °C - stejná hodnota byla i v nejteplejším červnu 2019.

Průměrná teplota má jistou vypovídající hodnotu, nic nám ovšem neříká o průběhu počasí během měsíce. Stejná může být například pro měsíc, kdy byly velké výkyvy (několik dnů byl mráz, ale také potom nadprůměrné teploty) a pro měsíc, kdy teplotní výkyvy byly malé a teploty jen mírné. Průměrné hodnoty zahlazují vliv extrémů.

 

Průměrná denní teplota je vypočítána jako součet teplot změřených v měřicích termínech (7, 14 a 21 hodin místního SEČ), přičemž hodnota ve 21 hodin se bere dvakrát, děleno 4.

 

Nejchladnějším červencovými byly dny 1. a 4. 7. 1960 s průměrnou denní teplotou 9,8 °C a nejteplejším 29. 7. 2013 s průměrnou denní teplotou 29,4 °C. Rozdíl průměrných teplot těchto extrémních dnů je 19,6 °C.

 

Maximální teploty

Následující obrázek nám ukazuje průběh maximálních hodnot teplot (maximální teplota se měří od 21 hodin předešlého dne do 21 hodin daného dne, ve 2 m) - kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:

Graf 2 (zdroj dat: ČHMÚ) - maximální teploty

Nejvyšší červencová teplota a tedy teplotní rekord od začátku měření byl naměřen dokonce 3krát 31. 7. 1994, 28. a 29. 7. 2013 a jeho hodnota je 36,0 °C. Tzv. "supertropické" dny (35 °C a více) se vyskytly ve 4 letech. Tropické dny (30 °C a více) se v červenci vyskytují od přelomu století každým rokem.

 

Minimální teploty

Dále je uveden průběh minimálních hodnot teplot (měřených ve 2 m nad zemí) - kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:

Graf 3 (zdroj dat: ČHMÚ) - minimální teploty

Nejnižší červencová teplota a tedy teplotní rekord od začátku měření byl naměřen 5. 7. 1962 a jeho hodnota je 4,4 °C. Od doby měření se zatím nevyskytl žádný červencový den, kdy by teplota ve 2 m nad zemí klesla pod bod mrazu (nebyl zaznamenán mrazový den).

 

Srážky

 

Graf 4 znázorňuje měsíční úhrny srážek - kapalné i pevné ("vodní hodnota") dohromady, tj. celkové množství spadlých srážek za měsíc. Množství srážek se udává v milimetrech (= litrech/m2) - kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:

Graf 4 (zdroj dat: ČHMÚ) - srážkové úhrny

Nejvíce srážek spadlo v červenci 1997 a to 515,0 mm, což mělo za následek nezapomenutelné záplavy. Nejvíce srážek za jeden den 159,4 mm spadlo 6. 7. 1997. Samozřejmě se jedná o absoultní rekordy jak v množství srážek za měsíc, tak i za den za celou dobu existence stanice. Nejméně srážek jsme zaznamenali v červenci 1963 jen 12,2 mm.

 

Nově napadlý sníh a sněhová pokrývka

 

Za celou dobu měření se v červenci nevyskytly dny, kdy by padal sníh.

 

Oblačnost, sluneční svit

 

Kliknutím na obrázek jej můžete zvětšit:

Graf 5 (zdroj dat: ČHMÚ) - sluneční svit

Červenec s nejdelším slunečním svitem 328,9 hodiny jsme zaznamenali v roce 1995. Oproti tomu červenec s nejkratší dobou slunečního svitu byl zaznamenán v roce 1980 se svitem 110,0 hodin. Za rok 2012 nemáme data, neboť bylo odpojeno čidlo kvůli rekonstrukci střechy.

 

autor: Petr Zelený


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies