Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » První workshop projektu Společně do stratosféry

První workshop projektu Společně do stratosféry

15.10.2013

První větší akce projektu Společně do stratosféry se konala v prostorách našich kolegů a přátel na Hvězdárně v Partizánskom. Oficiální i neformální program se odehrával v hlavním přednáškovém sále hvězdárny nebo klubovně.

Cílem akce bylo seznámit účastníky s cíli projektu, úrovni spolupráce a především společně navrhnout a technicky specifikovat užitečné zatížení při prvních dvou zkušebních letech stratosférických balónů, které by se měly uskutečnit ještě letos. Smyslem prvních dvou letů je vyzkoušet technologii základní platformy a také otestovat některé nové přístupy a nové experimenty. To vše je přípravou na další dva stratosférické lety, které se uskuteční v roce příštím. Tyto dva lety ponesou v přístrojové sekci experimenty, které navrhnout studenti, kteří se svými nápady uspějí v mezinárodní studentské soutěži.

V průběhu workshopu zazněly celkem 4 zvané příspěvky, které se věnovaly základním tématům, a to: (1) zatím dostupné technologii pro stratosférické lety, a plánům SOSA pro nejbližší měsíce; (2) záměru zcela nového experimentu na sběr meziplanetárního materiálu ve stratosféře; (3) technickému řešení balónu a gondoly a (4) připravovaným experimentům na detekci meteorů ve stratosféře. Kromě těchto příspěvků zazněly kratší informace.

Základ tohoto setkání však byl především v diskusích a přípravě technických řešení jednotlivých experimentů i části základní jednotky. Z bouřlivé a dlouhé, ale velmi plodné a zajímavé diskuse vyplynulo několik možných technických řešení problematických konstrukcí, které musí být ještě dále prověřeny a musí být vybrány ty, které nám poskytnou co největší záruky bezchybné funkce.

Součástí akce bylo i setkání projektového týmu  a plánování a upřesňování harmonogramu realizace dalších aktivit projektu včetně samotného vypouštění. Celkem se akce zúčastnily téměř dvě desítky zájemců, převážně ze Slovenska.

autor: Libor Lenža


   NásledujícíZpět
Workshop I - SdS

Úvodní slovo předsedy Slovenské organizace pro vesmírné aktivity pana Jakuba Kapuše.

12345Následující »»

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies