Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


15.07.2025
Rozšiřování kamerové sítě: Výzkum meteorů spojující střední Evropu a jižní oblohu v Chile

Z české hvězdárny až pod hvězdnaté nebe chilských And. Cesta, která propojuje dvě polokoule jediným cílem: zachytit stopu minulosti Sluneční soustavy – a právě jejich zachycení a analýza spojují evropské nebe s chilskými výšinami. Nová síť kamer a spektrografů sleduje meteory, které nám odhalují chemické složení dávných těles a možná i samotný původ planet. Za technickým pokrokem se skrývají měsíce příprav, testování a náročná instalace v nesnadných podmínkách Jižní Ameriky. Jak se český tým vydal naproti vesmíru a proč je jižní obloha pro výzkum taktéž důležitá?

02.07.2025
Ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu

V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně. 

30.06.2025
Hvězdárna 70: Pomaturitní studium astronomie

Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » O nás » Novinky » První workshop projektu Společně do stratosféry

První workshop projektu Společně do stratosféry

15.10.2013

První větší akce projektu Společně do stratosféry se konala v prostorách našich kolegů a přátel na Hvězdárně v Partizánskom. Oficiální i neformální program se odehrával v hlavním přednáškovém sále hvězdárny nebo klubovně.

Cílem akce bylo seznámit účastníky s cíli projektu, úrovni spolupráce a především společně navrhnout a technicky specifikovat užitečné zatížení při prvních dvou zkušebních letech stratosférických balónů, které by se měly uskutečnit ještě letos. Smyslem prvních dvou letů je vyzkoušet technologii základní platformy a také otestovat některé nové přístupy a nové experimenty. To vše je přípravou na další dva stratosférické lety, které se uskuteční v roce příštím. Tyto dva lety ponesou v přístrojové sekci experimenty, které navrhnout studenti, kteří se svými nápady uspějí v mezinárodní studentské soutěži.

V průběhu workshopu zazněly celkem 4 zvané příspěvky, které se věnovaly základním tématům, a to: (1) zatím dostupné technologii pro stratosférické lety, a plánům SOSA pro nejbližší měsíce; (2) záměru zcela nového experimentu na sběr meziplanetárního materiálu ve stratosféře; (3) technickému řešení balónu a gondoly a (4) připravovaným experimentům na detekci meteorů ve stratosféře. Kromě těchto příspěvků zazněly kratší informace.

Základ tohoto setkání však byl především v diskusích a přípravě technických řešení jednotlivých experimentů i části základní jednotky. Z bouřlivé a dlouhé, ale velmi plodné a zajímavé diskuse vyplynulo několik možných technických řešení problematických konstrukcí, které musí být ještě dále prověřeny a musí být vybrány ty, které nám poskytnou co největší záruky bezchybné funkce.

Součástí akce bylo i setkání projektového týmu  a plánování a upřesňování harmonogramu realizace dalších aktivit projektu včetně samotného vypouštění. Celkem se akce zúčastnily téměř dvě desítky zájemců, převážně ze Slovenska.

autor: Libor Lenža


   PředchozíNásledujícíZpět
Workshop I - SdS

Nasazení účastníků bylo opravdu vysoké a občas se muselo trochu improvizovat.

12345Následující »»

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz